back to top
More

  Truman Sendromu Nedir?

  Truman Sendromu Nedir? İsminden anlaşılacağı üzere The Truman Show’dan esinlenerek ortaya çıkan Truman sendromu nedir? Bu sendrom kimlerde görülür?

  Truman Sendromu Nedir?

  Çoğunlukla kuşkucu kişilerde görülen, sanrısal bozukluklarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olan truman sendromu; insanların, kendilerini sürekli “bir televizyon şovundaymış gibi” hissetmesine verilen isimdir.

  giphy

  Bu hastalığa yakalanan kişiler, hayatlarının her anının sanki filmlerdeki gibi kameraya kaydedilip televizyonda yayınlandığını zannediyorlar. Pek çok ABD’li psikiyatrların düşüncesine göre bunun psikiyatrik bir hastalık olabileceği gibi aynı zamanda Parkinson gibi nörolojik kaynaklı bir bozukluk olabileceğini de öne sürüyorlar.

  Bu kişiler şiddetli kuşkucu nörolojik belirtiler gösterebileceği gibi paranoyak davranış biçimleri de sergileyebilirler. Diğer insanların düşüncelerini önemsemeyen bu kişiler, mevcut düşüncesinin yanlış olduğunu bilmesine rağmen gerçeklerden yanlış anlamlar çıkartabilirler. Paranoid sanrılar psikoz çerçevesinde ele alınmalıdır. Bu kişiler asla hasta olduklarını düşünmez ve yalnızca kendi düşüncelerinin doğru olduğunu öne sürebilirler.

  Bu çeşit sanrıların başka modelleri de mevcuttur. Örneğin, kişi sürekli aldatıldığını ya da sevilmediğini düşünebilir. Bu kişilere göre her ne yapılırsa yapılsın yalnızca kişinin söyledikleri doğrudur ve onun düşüncelerinin yanlış olma ihtimali göz önünde bile olamaz.

  Truman sendromunu tüm bireyler yaşayacak diye bir husus yoktur. Yaşanan tüm belirtileri (paranoyaklık, kuşku, güvensizlik vs.) göz önünde bulunduracak olursak; truman sendromuna ilgi duyan kişiler (truman sempatizanları) bulunabilir.

  Bu takıntılara sahip olan birçok bireyde sosyal adalet duygusu gelişmemiş olabilir. Bencillik ve yanlış anlama kapasiteleri yüksek olabileceği gibi dünya düzeninin yalnızca kendilerinin üzerine inşa edildiğini varsayabilirler. Bu eğilimde olmak, kişinin psikolojisine zarar vererek onu dış dünyadan soyutlar.

  Modern zaman hastalıklarından biri olan truman sendromu, sürekli izleniyorum paranoyası ile gerçekleşir. Bu kişiler, uydular ve kameralar aracılığıyla her yaptıklarının izlenip kaydedildiğini düşünüyorlar. Temelde güvensizlik ve kuşkuculuğun ağır olduğu bu varsayımda bireyler, yaşamlarını teknolojik aletler yüzünden kısıtlandığını (izlendiğini) düşünerek geçirebiliyorlar.

  “Biri beni gözetliyor”, “yaptıklarım her an takip ediliyor” gibi bakış açısı argümanlarıyla dolu olan bu sendromda, popüler kültürün ve televizyon kültürünün, insanların akli dengeleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabildiği gerçeğini gözler önüne seriyor.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz