0
More

  GABA (Gama Aminobütirik Asit)

  /

  /

  GABA, Gama Aminobütirik Asit bitkiler de dahil olmak üzere çok sayıda organizmada bulunan protein olmamakla birlikte amino asittir. Yapılan araştırmalar sonucunda; GABA’nın azot metabolizması, karbon, enerji dengesi ve sinyal yolakları olmak üzere bitki metabolizmasında farklı görevleri olduğu anlaşılmıştır.

  GABA dört karbonlu non-proteinojenik bir amino asittir. Hayvanlarda, bitkilerde ve bakterilerde yayın olarak bulunmaktadır. GABA; insanlarda merkezi sinir sisteminde bir inhibitör nörotransmitter olarak görev yapmaktadır. GABA oral yol ile alındığında kan basıncını azalttığını ve immün sistemini güçlendirdiği gözlemlenmiştir.

  GABA bitkilerde, abiyotik ve biyotik streslere karşı cevap olarak hızla birikerek çeşitli bitki dokularında bulunmaktadır. GABA ilk olarak 1949’da patates yumrularında tespit edilmiştir. Ardından hayvanlarda beyin dokusunda inhibitör nörotransmitter olarak belirlenmiştir. Memeli santral sisteminde en önemli inhibitör nörotransmitter maddelerden biri olarak kabul edilmenin dışında, bitkilerde etki mekanızması hakkında belirsizlikler bulunmaktadır.

  Yüksek bitkilerde, GABA, GABA yolağı adı verilen kısa bir yol ile metabolize olur. GABA yolağı glutamat dekarboksilaz, GABA transaminaz ve süksinid semialdehid dehidrojneaz aktivitesi ile çalışmaktadır. Birincil karbon ve azot metabolizması için büyük rol oynamaktadır. Stres dışı koşullar altında tirkarboksilik asit (TCA) döngüsünün önemli bir parçasıdır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz