0
More

  Sağlıksız Besinler Nelerdir?

  Sağlıksız Besinler Nelerdir? Uzmanlar sürekli sağlıklı beslenme tüyolarını ve yaşam sırlarını paylaşıyorlar. Ancak sağlıksız yaşam şartları, bir besini bilmeden yalnızca lezzeti ve pratik olduğu için tüketmek son derece yanlış.

  Sağlıksız Besinler Nelerdir?

  1- İşlenmiş et

  Salam, sosis, sucuk, paketlenmiş etler ve et sosları, konserve etler hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Peki bu ürünler göründüğü gibi masum mu? Tabii ki hayır.

  Uluslararası Kanser Araştırma Örgütü, işlenmiş etlerin zararlarını radyoaktif maddeler (plutonyum vs.) ile aynı kategoriye koyuyor. Hormonal ilaçlar, HIV virüsleri ve kömür gibi faktörler de aynı grubun içerisinde yer alıyor.

  İşlenmiş etlerin içerisine raf ömrünü uzatmak ve lezzetini artırmak adına pek çok koruyucu dahil edilmektedir. Farklı yöntemlerle elde edilen bu besinler birçok kimyasallara maruz kalarak üreticiden tüketiciye ulaşıyor. Bu besinlerin içerisine eklenen kimyasallar kanserojen özellikleri taşıyabildiği gibi insanları kolaylıkla hasta edebilme potansiyeline de sahip.

  İşlenmiş etlerin sağlığımız açısından zararları şunlardır;

  • Hafıza kaybı ve beyin hasarlarına sebep olabilir.
  • Aşırı nitrattan dolayı kansere yatkınlık
  • Baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetlerin artması
  • Sodyum sülfit (E221) benzeri kıvam koruyucu, bozulmayı önleyici katkı maddeleri sağlığımız için zararlıdır. Kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

  2- Tavuk Nugget

  Tavuk nugget sanıldığı kadar masum bir yiyecek değildir. Hemen hemen bütün fast food dükkanlarında ve dondurucularımızda sıklıkla tükettiğimiz nugget, işimizi kolaylaştırması ve pratik olması açısından birçok insan tarafından tercih ediliyor. Altın renkli görünümleri ve çıtır çıtır lezzetiyle herkesin aklını başından alan nuggetlar o kadar da faydalı değil.

  Tavuk Nugget zararları şunlardır;

  • Bolca kalori, yağ ve şeker içermektedir. Yüksek kalorili bir besin olduğundan obeziteyi tetikler.
  • İçeriğinde bulunan gliserit ve gıda boyası gibi ürünler, sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.
  • Kanser riskini artırıyor.

  3- Şekerlemeler

  Özellikle renkli ve yumuşak görünümüyle çocukların ilgisini üzerine toplayan jelibon ve şekerlemeler, içeriğindeki renklendirici ve tatlandırıcılar yüzünden pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Çok fazla şeker kullanılarak üretilen jelibonlar, her yaştan kesimin ilgisini çekmeyi başarıyor. Gelişim çağındaki çocuklar için çok daha zararlı olan bu gıdalar, insan sağlığını riske atıyor.

  Şekerlemelerin zararları şunlardır;

  • Sindirimi oldukça zor olan jelibonlar, mide kanserini tetiklemektedir. Çözünmesi zor olan bu yiyecekleri sindirmek için, mide gereğinden fazla asit salgılayabilir. Bu da mideye geri dönüşümü olmayan zararlar verir.
  • DNA yapısının dizilimini olumsuz etkiler. Genetik kanseri tetiklemektedir.
  • Organların işlevlerinin bozulmasına neden olur.
  • Ağız içinde oluşan bakterilerin artmasına ve diş çürüklerine sebebiyet verir.
  • Erkeklerde hormon bozukluklarını tetikleyebilir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii