back to top
More

  Enerji Veren Besinler

  Enerji Veren Besinler. Yoğun geçen gün sonrasında veya sportif aktivitelerden sonra yorgunluk olmaktadır. Bu yorgunluğun sebebi vücudun rutinden çıkıp ekstra enerji harcamasıdır. Bilindiği üzere tüketilen gıdaların birçoğu enerjiye dönüştürülerek çeşitli vücut aktivitelerinin yerine getirilmesi sağlanmaktadır.

  Tempolu geçen günlerde sıradan, günlük tüketilen besinler harcanacak olan enerjiye denk olmadığından dolayı ortaya yorgunluk ve hipoglisemi dediğimiz bitkinlik çıkar. Bu durumun önüne geçebilmek için kaliteli ve dengeli beslenmeye önem vermek gereklidir.

  Enerji veren besinler dendiğinde sadece karbonhidrat içeren besinler akla gelebilir anca bu yapılabilecek en büyük hatadır. Karbonhidrat bakımından zengin olan gıdalar geçici bir süre için enerji vermek ile birlikte çok kısa süre sonra kan şekeri dalgalanması ortaya çıkacağından dolayı daha büyük vücut sorunları ve yorgunluk belirtileri de meydana gelmektedir.

  Bu sebeple enerji veren yiyeceklerin daha çok protein ve vitamin noktasında zengin alternatifli gıdalar olması gerekmektedir.

  Enerji veren besinler

  Çeşitli meyvelerden tahıllara kadar çok geniş bir yelpazede bulunan enerji veren besinler kişinin yapacak olduğu aktiviteye uygun bir şekilde tercih edilmelidir.

  Meyveler: Kısa sürede kana karışarak vücuttaki enerji açılığını gideren meyveler oldukça kuvvetli antioksidan ve lif içeren yiyecek türüdür. Böylece vücut için zararlı hiçbir unsur barındırmayan meyveler kasların ve dokuların ihtiyaç duyduğu enerjiyi en kısa sürede yerine koymaktadır.

  Kuruyemişler: Protein, vitamin ve mineral noktasında oldukça zengin olan kabuklu kuruyemişler faydalı yağlar da içerecek vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi en kaliteli şekilde takviye etmektedir. Potasyum, çinko ve demir açısından zengin olan kuruyemişlerde B6 vitamini çokça bulunmaktadır.

  Yulaf: Yulaf kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu göz önüne alınarak sporcular tarafından da çokça tüketilmektedir. B vitamini yönünden de oldukça zengin olan yulaf enerji takviyesi noktasında en hızlı emilim sağlayan yiyeceklerin başında gelmektedir. Özellikle kahvaltı sırasında süt ürünleri ile karıştırılarak yenmesi çok faydalı olmaktadır.

  Balık: Balık türlerinin tamamı direk enerjiye dönüşebilen B6, B3, B12 vitaminleri ile doludur. Protein noktasında da oldukça yeterli olan balıklar birçok vitamin ve mineral açısından da vücut için takviye sağlayıcı niteliktedir. Et türleri arasında Omega 3 yönünden zengin olan balıklar kalp sağlığını korumak için enerji veren besinler arasında ilk sırada bulunmaktadır.

  Kırmızı et: Özellikle yağsız olan kırmızı etlerin vücuda enerji sağlayıcı protein ve demir gibi gıdaları içerdiği bilinmektedir. Bununla birlikte B12 vitamini barındıran kırmızı et yorgunluk ve enerji eksikliğinde en hızlı devreye girebilen yiyeceklerin başında gelmektedir.

  Tam Tahıllar: Beslenme alışkanlığımızda yer alan makarna ve ekmek yerine tam tahıllı ürünleri tüketmek çok daha sağlıklı bir yöntemdir. Lif bakımından oldukça zengin olan tam tahıllı gıdalar kan şekerini düzenleme noktasında da çok hızlı reaksiyon göstermektedir. Lifli olduğundan dolayı sindirim sorunu yaşatmayan, mideyi koruyan tam tahıllar B5 vitamini yönüyle de zengin enerji veren besinler arasında bulunmaktadır.

  Bakliyatlar: Mercimek ve barbunya gibi bakliyatlar enerji seviyesini stabil bir şekilde tutabilme özelliği ile sporcular tarafından tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir.

  Yumurta: Vücudun ihtiyaç duyduğu bütün protein türlerini bünyesinde barındıran yumurta sürekli olarak artan kas dokuları için günlük olarak tüketilmelidir. Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta hasarlı olan dokuları da çok kısa sürede onarmaktadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii