back to top
More

  Mideye İyi Gelen Besinler

  /

  /

  Mideye İyi Gelen Besinler. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşama sahip olmanın ilk şartıdır. Tüm canlılarda olduğu gibi insanlar da dünyaya geldiği andan itibaren beslenmek zorundadır. Beslenmede en önemli role sahip sistem, sindirim sistemimiz olmaktadır. Mide sağlığı bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Peki, mideye iyi gelen besinler nelerdir?

  Sağlıklı bir mide için öncelikle ağız sağlığının iyi bir durumda olması gerekmektedir. Yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ederek hem ağız ve diş sağlığını hem de sindirim sistemimizi koruyabiliriz.

  Her yıl yüzbinlerce insan mide kanseriyle karşı karşıya kalıyor. Yapılan araştırmalar kuvvetli ağrı kesiciler, antibiyotikler, asitli içecekler, sigara ve aspirin türevi faktörlerin mide sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Halk arasında ağrı kesici ilaçların fitil ya da iğne yoluyla uygulandığında daha sağlıklı olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Çünkü ağrı kesici ilaçlar vücuda hangi yolla alınırsa alınsın, kana karışarak tüm vücut sistemlerini etkilemektedir.

  Mideye de kan yoluyla ulaşan bu ilaçlar, sindirim sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı şekilde ağız yoluyla alınan tabletlerin midede eriyerek mide duvarı ve sindirim yapılarını etkilemesi de söz konusudur. Ayrıca sigara ve alkol gibi diğer etkenler de tıpkı ağrı kesiciler gibi vücuda zarar vermektedir.

  Mideye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

  1- Elma sirkesi

  Hazımsızlık gibi pek çok sorunun üstesinden gelmeyi başaran elma sirkesi, sağlık için tam bir şifa deposudur. Yalnızca mide için değil, genel sağlığımızı da olumlu yönde etkilemektedir. Hazımsızlık sorunu yaşadığınızda bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı sirke ekleyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

  Elma sirkesinin diğer faydaları;

  • Kalorileri yakmaya yardımcı olur. Diyet yapanların ve zayıflamak isteyenlerin tercihidir.
  • Karın ağrısını rahatlatır. Vücutta oluşan ağrıya bağlı semptomların azaltılmasını sağlar.
  • Diyabete karşı koruma sağlar.
  • Boğaz ağrılarına iyi gelir. Vücuttaki bakterilerin dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Antibiyotik etkilidir. Probiyotik bakterilerin artmasına yardımcı olur.
  • Vücutta oluşan ödemin azaltılmasına, bacak kramplarına ve ayak ağrılarına iyi gelir.
  • Mide asidi dengesini korur.
  • Kan dolaşımını artırır. Varisleri önler.
  • Sebze ve meyvelerinizi yıkamak için sirkeli suyu tercih edebilirsiniz. Bu sayede yediğiniz besinleri mikroplardan arındırabilirsiniz.

  2- Yoğurt

  Mide rahatsızlıkları için süt her ne kadar çok tavsiye edilse de, yoğurt kadar etkili olan bir gıda neredeyse yok. Sindirime yardımcı olan ve bağışıklık sistemini koruyan yoğurt, sağlığımız için pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırıyor.

  En bilinen özelliği bakterilerle mücadele ederek, probiyotik görevi gören yoğurt, mide sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Mide duvarını koruyarak mide asitini dengelemektedir. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olan bu besin, mide ve bağırsak sindirimini kolaylaştırarak bağırsak tembelliğini önlemektedir.

  Yoğurdun diğer faydaları;

  • Ağız sağlığını koruyucu özelliği sayesinde, ağız içi enfeksiyonlarının ve ağız kokusunun giderilmesini sağlamaktadır.
  • Kandaki asit baz dengesinin korunmasına yardımcı olur.
  • Bağırsak florasını koruyarak vücut direncini artırır. Mevsimsel hastalıkların oluşma riskini azaltır.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde sütten daha etkili ve faydalı bir besindir. Kemik erimesinin önüne geçer. Ayrıca düşük laktoz içeriği sayesinde süt tüketemeyen bireyler için daha iyi bir alternatif olma özelliğine sahiptir.
  • Vitamin açısından önemli bir kaynaktır. B ve C vitaminini bünyesinde barındırır.

  3- Muz

  Lif açısından oldukça zengin olan muz, özellikle mide yanmalarına iyi gelmesiyle biliniyor. Midede oluşan her türlü reflü, gastrit ve gastrointestinal hastalıklarla savaşmaktadır. Ayrıca mide enzimlerinin salgılanmasına ve mide hücrelerinin yenilenmesine destek olmaktadır.

  Muzun diğer faydaları;

  • İyi bir potasyum, kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Tokluk hissi vermesi sayesinde zayıflamaya yardımcı olur. Diyet yapanların tercihidir.
  • İçeriğinde bulunan B6, A ve C vitaminleri sayesinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.
  • Vücutta oluşan vitamin eksikliğine bağlı krampların giderilmesini sağlar.
  • İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesine katkı sağlar.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz