back to top
More

  Hedonik Adaptasyon Nedir?

  Hedonik Adaptasyon Nedir? Günlük yaşantımızda farkında olmadan pek çok şeye uyum sağlıyoruz. Yaşamımızda hem iyi hem de kötü senaryolar ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki, hedonik adaptasyon nedir?

  Hedonik Adaptasyon Nedir?

  Zaman zaman ani duygu değişimlerine açık hale geliriz. Öyle ki, çok mutlu bir insanken bir anda hüzünlenebilir, boşluğa düşüyor gibi hissedebiliriz. Örnek vermek gerekirse, insan zihni iyi ya da kötü olan tüm olaylara uyum yani adaptasyon sağlama eğilimindedir. Bu kurala aynı zamanda hedonik kural da denilebilir.

  Hedonik adaptasyon, çok istediğiniz bir telefonu ya da arabayı elde ettikten bir süre sonra eski mutluluk seviyesine dönmeye verilen isimdir.

  İyi ya da kötü hangi duyguyu yaşıyorsanız, bir süre sonra eski mutluluk seviyenize dönersiniz. Hepimiz hayatta birçok duyguyu yaşıyoruz. Ancak tüm duyguların iyi yönde olduğunu söylemek oldukça zordur.

  İyi ya da kötü birtakım olaylar yaşadıktan sonra ortalama mutluluk seviyesine döneriz. Hedonik adaptasyon tam olarak da bunu anlatmaktadır. Kişi her ne kadar pozitif, dışa dönük ve enerjik olursa olsun, bir süre sonra sabit mutluluk düzeyine geri dönecektir. Hazza uyum olarak da tabir edilen bu durum, çok stabil bir mutluluk düzeyine sahip olduğumuzu göstermektedir.

  Hedonik adaptasyonun yaşanmasına neden olan bazı faktörler vardır. İlk faktör, kişinin alışmaya ve kabullenmeye olan yatkınlığıdır. İkinci faktör ise kişinin zevk aldığı şeylerden artık eskisi gibi bir tat alamamasıdır. Bazı insanlar en ufak olumlu gelişmelerden büyük mutluluk duyarken, hedonik adaptasyonu yaşayan kişilerde sabit bir mutluluk düzeyi ölçülür.

  Hepimiz bunu bir şekilde yaşıyoruz. Peki, hayatımızda bu duruma neden izin veriyoruz? Küçük şeylerden mutlu olmak yerine neden hiçbir şeyden tatmin olamıyoruz? Bu adaptasyon sürecinin bize önemli bir öğretisi var: Her ne yaşanıyorsa yaşansın, kişi ne kazanırsa kazansın bir süre sonra eski mutluluk seviyesine dönüyor. Bu da yaşam enerjisini önemli bir ölçüde etkiliyor.

  Gün içerisinde duygularımızın sürekli değiştiği, buna bağlı olarak da ruh halimizi etkileyen pek çok olay yaşıyoruz. Bunlardan bazıları iyi özellikte olabilirken, bazıları da hayatımıza ders verici nitelikte oluyor. Mutluluğa alışma sürecini ele aldığımızda, mutluluğun hemen öncesinde duyulan heyecan ve sabırsızlık, istenilen herhangi bir şeyin elde edildikten sonraki sürecinde duyulan heyecandan en az iki kat fazla gerçekleşiyor.

  Hemen hepimiz için önemli bir konu olan mutluluk ve huzur, bu adaptasyon sürecinde belki de ikinci plana atılıyor. İnsanlar elde ettiği ödülün sevincini yaşayamadan bir başka hedef peşinde koşmaya başlıyor. Bu da hayattan istenilen verimin alınamamasına yol açıyor.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik