back to top
More

  Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?

  Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir? Enerji içecekleri ilk olarak Japonya’da üretildi. Hem profesyonel iş hayatı hem de sporcular için üretilen bu içeceklerin ani etkisi söz konusuydu. Daha sonra dünyanın diğer bölgelerinde de benzer çalışmalar yapıldı ve Red Bull 1980 yılında Avusturya’da kuruldu.

  Red Bull’un Amerika’da satılması 1997 yılını buldu. Avusturya’da ilk satışı ise 1987 yılındaydı.

  Satışının başladığı günden itibaren ekstrem bir satış artışı gösteren Red Bull, her yıl milyarlarca kutu satışı yapıyor. Satışı bu kadar fazla olan bu içeceklerin yan etkileri de haliyle dikkat çekiyor.

  Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?

  Enerji içecekleri kafein ile birlikte taurin, guarana gibi içeriklerle kombine edilmiş enerji sağlayan içeceklerdir. Bu da sağlığımızı riske edebileceğimiz bir içeriğe sahip olduklarını gösterir.

  Kafein, sınırları zorladığınızda her an yan etkiye sebep olabilecek bir maddedir. Günlük 400 mg sınırı aşıldığında pek çok kez ani ölüme sebep olduğu görülmüştür. Özellikle kısa sürede çok fazla kafein tükettiğiniz zaman bazı riskleri alıyorsunuz diyebiliriz.

  Kardiyovasküler sisteminize pek çok yan etki ile yanıt veren kafein, tükettiğinizde çok dikkatli olmanız gereken bir takviyedir. Danimarka, Norveç gibi ülkelerde kafein içeren içeceklerin satışının yasaklanmasına teşvik dahi söz konusudur.

  Sigara ve alkol bağımlılığı gibi, kafein bağımlılığının da varlığı pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. Bağımlılığın karakteristiği, sigara ve alkol bağımlılığıyla benzer yapıdadır. Kafein de diğer bağımlı olunan maddeler gibi bırakıldığında baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, mod düşüklüğü gibi etkiler meydana getirebilir.

  Özellikle genç yaşlarda çok fazla kafein tüketilmesi durumu oldukça risklidir. Kafeini fazlaca tüketme yaşının gün geçtikçe aşağıya düşmesi de endişelendirici durumlardan biridir.

  Enerji İçecekleri ve Hepatit

  Grip olmaya benzer semptomlarla doktora gidip, bir şeylerin yanlış olduğu görüldüğünde hepatit teşhisi konan birçok insan var. Hepatit ile ilintili başka problemi gözükmeyen bu insanlarda, enerji içeceği tüketiminin fazla olduğu görülüyor. Enerji içeceklerinin içerisindeki niyasin (niacin), hepatite sebep olabiliyor.

  Daha sağlıklı bir yaşam varken, neden sağlığınızla oynamayı tercih edip riske atarsınız?

  Sağlıklı Enerji Artırıcı Alternatifleri

  Bal gibi sağlıklı şeker kaynaklarını tüketerek enerjinize enerji katabilirsiniz.

  Vitaminleri düzenli tüketerek enerjinizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Omega-3 takviyesinin de enerji artırdığı pek çok araştırma sonucu gözlemlenmiştir. Sağlıklı yağ asitleriyle enerjinizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

  Çinko, magnezyum gibi önemli mineralleri tüketerek yorgunluk hissinizi azaltabilirsiniz.

  Hindistan cevizi suyu ile hem hızlı sindirilen karbonhidratları hem de elektrolitleri vücudunuza alarak enerji seviyenizi artırabilirsiniz.

  Bcaa, glutamine, kreatin gibi ek takviyeleri kullanarak da enerjinizi artırabilir yorgunluk hissinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii