back to top
More

  Deadlift Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Deadlift Nedir ve Nasıl Yapılır? Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler deadlift hareketini biliyorlardır. Bu hareket, sırt hareketleri arasından en etkilisi olarak gösterilmektedir. Spor yeni başlayan biriyseniz, bilgili kişilerin yardımı ile yapmak, sakatlık riskini en aza indirecektir.

  Deadlift, neredeyse tüm sırt kaslarını aynı anda aktif hale getiren bir harekettir. Doğru yapıldığı taktirde en yüksek verimi almanız mümkündür. Yanlış yapılması durumunda ise tüm yük bel bölgesine bineceği için ciddi sakatlanmalara neden olabilir. Deadlift nedir ve nasıl yapılır sorularının cevabını aşağıda bulacaksınız.

  Deadlift Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Deadlift hangi kasları çalıştırır?

  Tüm vücudu kuvvetlendirir, sakatlıklardan korur ve doğru biçimde hareket etmeyi öğretir. Neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırdığı için, kalori yakmanızı sağlar. Kuvvet dendiğinde akla gelen hareketlerden biri de deadlifttir.

  Maksimum kuvvetini ve kas kütlesini artırmaya yardımcı olur. Maksimum ağırlıkta yapması en kolay egzersizlerden bir tanesidir. Karın kaslarını etkili şekilde geliştiren hareketlerden biridir. Ancak karın kaslarını sadece bu egzersize bağlayarak çıkarmayı düşünüyorsanız bir daha düşünmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir diyetle bu mümkündür. Eğer gelişmenizin durduğunu düşünüyorsanız deadlifti antrenman programınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

  Bel ve sırt bölgesini güçlendirmek için oldukça etkili bir harekettir. Sağlam bir gövdeye ve bel ağrılarından kurtulmak istiyorsan deadlifti denemelisin. Deadlifin çeşitli varyasyonları vardır. Bu hareketleri de denemek sizin için iyi olacaktır. Daha kuvvetli ve kaslı bacaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

  Deadlift nasıl yapılır?

  Başlangıç: Deadlift hareketinde, başlangıç kısmı en önemli kısımdır.

  Bacaklar omuz genişliğinde açık olmalıdır.

  Parmaklarınız hafif dışarı dönük olmalı.

  Barı ayak bileği ve parmakların tam arasına denk gelecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

  Barı tuttuğunuz yer, bileklerin 5 cm kadar üzerine denk gelmeli.

  Daha sonra eğilmeli ve barı ellerin ve ayaklarının hemen dışında, onlara değecek şekilde iki elinle tutmalısınız.

  Kalçanızı hafifçe aşağı indirmelisiniz ve kalçaların dizlerinizden yukarıda olmalı. Göğsünü yukarı kaldırmalı ve suratınız yere veya yukarı değil; öne bakmalısınız. Omuzlar geride, sırt dümdüz olmalı.

  Kalkış: Kürek kemikleri bar hizasına geldiği ve omuzlar barın biraz önüne geldiği an, hareketi yapmaya hazırsınız demektir.

  Kalça kaslarını sıkmalı ve topuklarınız ile yeri iterek ve bar hizasına geldiği an, yavaşça kalçanızı öne doğru iterek ağırlığı kaldırmalısınız. Göğsün yukarıda olmasına ve öne bakmaya dikkat etmelisiniz.

  Bar hizasını geçene kadar bedenin yerle yaptığı açı değişmemeli. Barı mutlaka bacaklarla temas halinde yükseltmeniz ve dümdüz bir hizada yükseltmeniz gerekmektedir.

  Alçalış: Kesinlikle sırtınızı bükerek veya omuzlarınızı indirerek ağırlığı indirmeye kalkışmamalısınız.

  Kalçalarınızı yavaşça sandalyeye oturur gibi geriye doğru itmelisiniz. Bunu yaparken göğsünüz yukarıda olmalı ve öne bakmalısınız.

  Barın uyluk hizasında değerek eğildiğinizden emin olmalısınız.

  Kalçalarınızı sıkmanız gerekmektedir.

  Bar hizasına geldiğinizde yavaşça dizlerinizi bükmelisiniz. Ağırlığı yere değdirdiğinizde 1 tekrar bitmiş olacaktır.

  Harekete başlarken nefes vermeli ve tekrar nefes alarak diğer tekrara başlamalısınız.

   

  Deadlift Nedir ve Nasıl Yapılır? adlı yazıyı bitirdiyseniz, hareketlerin yapılışlarına  buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz