0
More

  Osgood-Schlatter Hastalığı

  Osgood-Schlatter Hastalığı. Çoğunlukla çocuklarda görülen Osgood-Schlatter Hastalığı, diz altında meydana gelen çıkıntılarla kendini gösteriyor. Bu hastalığın ilk belirtileri arasında şiddetli ağrı yer almakta.

  Osgood-Schlatter Hastalığı

  Başlangıçta ağrı hafif olsa da, hasta diz altında ağrı ve eliyle dokunduğunda o bölgede hassasiyet hissediyor. Ayrıca kızarıklık ve şişlikler görülmesi de hastalığın diğer bulgularından.

  Osgood-Schlatter Hastalığı, dizin hemen altında, kaval kemiği üzerinde, ağrılı ve sert bir şişliğin olmasına sebep olmaktadır.

  Çoğunlukla ergenlik döneminde spor yapan çocuklarda görülmekle beraber, bu hastalığa, en çok koşma ve atlama gerektiren; futbol, basketbol artistik patinaj gibi sporları yapan ergenlerde karşılaşılmaktadır. Hastalığın seyrine baktığımızda, erkek çocuklarda daha sık görüldüğü yapılan araştırmalarla gözlemlenmiştir.

  Diz kapağının hemen altında hissedilen ağrı ve şişlikler bu hastalığın ana belirtileri arasındadır. Ağrı genellikle birtakım sportif hareketler yapıldığında (örneğin koşma, zıplama, yürüyüş vs) ortaya çıkar ve şiddetlenir. Genellikle sadece bir dizde görülür ve çocuğun büyüme dönemi bitinceye kadar tekrarlayabilir.

  Osgood-Schlatter Hastalığı tedavi yöntemleri

  Bu hastalığa sahip olan ergenlerin genellikle özel bir tedaviye ihtiyacı bulunmamaktadır. Ameliyat gerektirebilen bazı durumlar söz konusu olabilir ancak cerrahi müdahalelerin de ciddi riskler taşıdığı göz önünde bulundurulmalıdır.

  Çoğu hastalar zamanla kendiliğinden iyileşebilmektedirler. Hastalığın belirtileri, kemiklerin büyümesi durduktan sonra düzelme yönündedir. Ağrılar çok rahatsızlık verebilir.

  Eğer şiddetli ağrı yaşam kalitesini düşürebilecek derecedeyse ağrı kesiciler bu konuda yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, fizik tedavinin de önemi büyüktür.

  Bazı egzersizler de uyluktaki kasları gerdirmeye yarayacağından faydalı olabilir. Kasları güçlendiren egzersizler de diz eklemini stabilize ettiklerinden faydalı olabilir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz