back to top
More

  Ağrı Kesicileri Doğru Kullanıyor Musunuz?

  Ağrı Kesicileri Doğru Kullanıyor Musunuz? “Ağrımın şiddeti biraz daha artsın da hapı öyle alayım” veya ” komşuda fazla ağrı kesici var mı acaba?” cümlelerini sıklıkla duymakta ya da kullanmaktayız. Ağrı sorunu yaşayan bireylerden sıkça duymaya alıştığımız bu tür cümleler aslında büyük bir yanılgıya işaret etmekte.

  Ağrı Kesicileri Doğru Kullanıyor Musunuz?

  Ağrı kesicileri bilinçsiz bir şekilde kullanmak, ağrıyı dindirmediği gibi psikolojik olarak da etki etmekten öteye gidemiyor.

  Ağrı kesiciler en fazla tüketilen ilaç gruplarının başında gelmektedir. Kimi zaman sıradan bir diş ağrısı için ya da uzun süredir devam eden kronik ağrılarımız için uzun yıllardan beri pek çok farklı türde ağrı kesici ilacı alıyoruz.

  Bu ilaçların kullanımı çoğu kez hekim kontrolü olmadan ve kulaktan dolma bilgilerle eczaneden almakla gerçekleşiyor. Ya da komşuların artmış ilaçlarını bilinçsiz bir şekilde kullananlar da var.

  Son yıllarda teknolojiye bağlı olarak tıpta yapılan geliştirmeler ile birlikte ağrı kesici tüketimi konusunda birçok geleneksel bilgi geride bırakılmış durumda.

  Bu doğrultuda Dünya Sağlık Örgütü ağrı kesici ilaç kullanımı ile ilgili çeşitli ilkeler geliştirmiştir. Bu ilkelerin amacı, hastaların yeterli ve etkili bir ağrı tedavisine kavuşmalarını sağlarken aynı zamanda ilaçların yan etkilerine maruz kalmalarını önlemektir.

  Ağrı kesicinin kullanımı ile ilgili bazı ilkeler

  Ağrı kesicinin kullanımı esnasında öncelikli olarak tercih edilmesi gereken yol, ilacı ağız yoluyla almaktır

  Ağızdan ilaç kullanmak en ağrısız ve zahmetsiz yol olduğu gibi, kullanılan tablet ya da kapsüllerle ağrının kesilmesi yoluna gidilmelidir. Ancak özellikle bizim toplumumuzda ağız yolundan kullanılan ilaçlar küçümsenerek halk arasında iğne olarak tabir edilen kas içi ve ya damar içi olarak uygulanılan ilaçların daha etkili olduğu inancı kabul edilmektedir.

  Günümüzde ağızdan alınan pek çok ağrı kesici ilaç damar yoluyla kullanılan ilaçlardan çok daha fazla etkili olabilmektedir. Ağız yolu dışındaki ilaç uygulama yolları yutma zorluğu, kusma gibi ağızdan ilaç kullanımını zorlaştıran faktörler söz konusuysa kullanılır.

  İlacın dozajı kişiye göre değişiklik göstermektedir

  Ağrı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “kişiye özgü hoş olmayan bir duyu” olarak tanımlanmaktadır. Ağrının kişiye özgü olması, uygulanacak tedavi ilkelerinin de kişiye özgü olması gerektiğini varsaymaktadır.

  Bu bağlamda her ağrı kesici için önerilen dozlar her ne kadar var olsa da, bu dozlar o kadar da güvenli değildir. Ağrılı hasta, hekim tarafından düzenli aralıklarla değerlendirilmeli ve hastaya uygulanacak ilacın etkin dozu kişinin durumuna ve özelliklerine göre belirlenmelidir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz