back to top
More

  Testosteronu Artıran 5 Besin

  Testosteronu Artıran 5 Besin. Testosteron vücut için pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonudur. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik performans, metabolizma ve kas kütlesinde etkilidir. Genel olarak, vücudunda fazla testosteron olan kişiler daha az olanlara göre daha atletik, kuvvetli ve daha kaslı bir yapıya sahiptirler.

  20’li yaşların sonlarına doğru gelindiğinde testosteron seviyesi azalmaya başlıyor ve zamanla güçten düşüş başlıyor. Yağlanmaya müsait bir hale geliniyor, kas yapmakta zorluk çekmeye başlıyoruz. Testosteron oranını artırmak için üretilen besin takviyeleri bulunmaktadır fakat bazı kişilere göre bunların herhangi bir amaca hizmet edilmediği düşünülmektedir.

  Yaşlandıkça ve testosteron oranınız düşmeye başladığında testosteron seviyenizi doğal yollar ile doğru gıdalar tüketerek artırabilirsiniz. Daha kuvvetli ve daha atletik olursunuz.

  Testosteronu Artıran 5 Besin

  Yumurta

  Yumurta hakkında uydurulan birçok yalan bilgi aksine, yumurta kolesterol seviyenizi yükseltmemektedir. Yumurta kötü kolesterolü (LDL) zararsız hale getirmektedir.

  Yumurta testosteron seviyesini artırmak için faydalıdır çünkü protein açısından çok zengin ve tam bir amino asit kaynağıdır. Protein ve amino asitler testosteron seviyesinin artmasına yardımcı olurlar. Ayrıcı yumurta testosteron üretimine yardımcı olan mineral ve vitaminleri barındırmaktadır.

  Muz

  Testosteron üretimi açısından ideal bir besindir. Muz bromelain enzimi, potasyum ve B vitaminlerini içermektedir. Bu besinler vücuttaki doğal testosteron üretiminde yardımcı olmaktadır.

  Yağsız Kırmızı Et

  Testosteron seviyesini artırmak için et etkili besinlerden biridir. Protein ve amino asitler açısından çok zengin ve bildiğiniz gibi testosteron seviyesini artırmak için önemli olan çinko ve demirden önemli oranda içermektedir. Kırmızı ette bulunan çinko, vücut tarafından en kolay absorbe edilen formdadır.

  Karides

  Karides vücuttaki doğal hormon seviyesini attırmak için mükemmel bir besin kaynağıdır. Karidesin D vitaminiyle yüklü olması ve D vitamini de testosteron yenilenmesine yardımcı olması temel nedenlerinden biridir.

  Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliğinin düşük testosteron seviyesiyle bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalar D vitamini açısından zengin gıdalar tüketenlerin testosteron seviyesinin birkaç hafta içinde yükseldiğini saptamıştır.

  İstiridye

  İstiridye doğal bir afrodizyak olarak kabul edilir ve bunun temel nedeni ise cinsel istek ve cinsel sağlık fonksiyonunda rol alan testosteron seviyesini artırmasıdır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz