back to top
More

  Yumurta Tüketiminin 8 Faydası

  Yumurta Tüketiminin 8 Faydası. Yumurta, zengin bir protein kaynağıdır. Bu sebeple sporcular tarafından en çok tercih edilen besin kaynaklarından biridir.

  Yumurta Tüketiminin 8 Faydası

  Kaliteli protein kaynağıdır ve amino asit bakımından oldukça zengindir

  Egzersiz yapan kişilerin kas gelişimi ve enerji ihtiyacını karşılayabilmeleri için protein tüketmeleri şarttır. Yumurta bu noktada, gerçek bir protein kaynağı olarak gösterilebilir. Birçok protein kaynağının aksine, tüm amino asitleri doğru miktarda içermektedir. Besin yolu ile alınan proteinlerin tamamı vücutta kullanılamaz, ancak yumurta bu konuda oldukça avantajlıdır. Bir yumurta, ortalama 6 gram protein miktarına sahiptir.

  Daha az kalori alırsınız ve daha tok hissedersiniz

  Yumurtanın içerisinden belli miktarda karbonhidrat olduğu için kan şekerini yükseltmez ve enerji verir. Yumurtanın verdiği tokluk hissi de oldukça fazladır. Bu nedenler az kalori alınmasına rağmen oldukça tok hissedersiniz.

  Besin değeri bakımından çok yüksek

  Yumurta, ciddi miktarlarda protein, vitamin, mineral ve yararları maddeleri barındırır. B12 vitamini, B2 vitamini, A vitamini, B5 vitamini, folate, selenyum, fosfor. Bir adet yumurtada bulunan yararları maddelerden sadece birkaçıdır. Yumurta kalsiyum ve çinko bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

  Kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterolü artırır

  Yumurtada belirli miktarlarda kolesterol bulunmaktadır. Ancak bunu kötü olarak algılamayın. Karaciğerimiz her gün kolesterol üretmektedir. Beslenme ile yeterince kolesterol aldığımızda, karaciğer kolesterol üretimini azaltır ve bu durumda da kandaki kolesterol seviyesinin artmamasını sağlar.

  Antioksidan açısından zengindir

  Yumurta içerisinde, lutein ve zeanthin adından iki antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanlar, gözleri katarakt ve yaşa bağlı görme kaybına karşı korumaktadır. Ayrıcı yumurta, göz sağlığı için önemli olan A vitamini bakımından da oldukça zengindir.

  Beyin için önemli olan kolin isimli maddeyi içermektedir

  Kolin, vücutta hücre zarı yapımında kullanılmaktadır ve beyindeki sinyal moleküllerinin üretiminde rol oynamaktadır. Kolin eksikliğinde ise bebeklerde zihinsel fonksiyonun azalmasına neden olabilmektedir. Yumurta bu madde bakımından oldukça zengindir. Bir yumurta 113 mg kolin içermektedir.

  Yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır

  Yumurtanın akında, peptit adında bir bileşen bulunmaktadır. Bu bileşen, kan basıncının düşürülmesinde oldukça etkilidir. Peptit, proteinin yapı taşlarından biridir. Yüksek tansiyon hastalığının temel nedeni olan enzim üretimi de peptit sayesinde engellenmektedir.

  Enerji verir

  Yumurta, selenyum açısından oldukça zengindir. Selenyum eksikliği; hipotiroidi, halsizlik ve zihin zayıflığı gibi problemlere neden olabilmektedir.

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir insanın günlük selenyum ihtiyacı, 70 mikrogramdır.

  Yumurta, ihtiyaç duyulan selenyumun %20’sini karşılayarak vücuda enerji vermektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii