back to top
More

  Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkileri

  Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkileri. Egzersiz yapmanın birçok faydası bulunmaktadır örnek olarak; kiloyu koruması, dayanıklılığı artırması, mental sağlığa iyi gelmesi, ağrıları azaltması gibi. Bunlardan en güzeli ise serotonin hormonunu, yani mutluluk hormonunu artırmasıdır. Serotonin, vücudumuz için gerekli ve yararlıdır.

  Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkileri

  Serotoninin az olması; anksiyete, karamsarlık, depresyon, öfke atakları, uyku problemleri, fobiler, migren, unutkanlık, vücut ısının düşüklüğü ve iştah problemleri gibi sorunlara neden olmaktadır.

  Serotonin Nasıl Artırılır?

  Serotonin hormonu artırmak için, glutensiz tahıllar tüketmek gerekmektedir. B6 vitaminine önem verilerek, triptofan açısından zengin gıdalarla beslenerek, stresten kaçınarak ve güneşlenerek yükseltilebilir. En etkin yükseltme yöntemlerinden biri ise egzersiz yapmaktır. Serotonin hormonunun yüksek olması, mutlu hissetmeyi ve birçok sorunu yaşamamayı sağlamaktadır.

  Serotonin %25 oranında beyinde salgılanırken, %75 oranında bağırsaklarda salgılanmaktadır. Belirttiğimiz üzere düşük olması depresyona, yüksek olması mükemmel bir ruh haline işaret etmektedir. Yapılan araştırmalarda, depresyonun ve düşük serotonin hormonunun egzersiz ile tedavi edilebileceği savunulmaktadır.

  Neuropsychopharmacology Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, egzersizin serotonini iki yolla artırdığını göstermektedir. Birincisi; egzersiz ile serotoninin önemli bir maddesi olan triptofan salgısının artması, ikincisi ise beyne gönderilen serotonin sinyallerinin artmasıdır. Bu araştırmalarda kesin bir sonuca ulaşılmamak ile birlikte, aerobik egzersizlerinin daha fazla serotonin salgılanmasına neden olduğu yönündedir.

  Haftada 3 veya 4 gün, günden 1 saate yakın; yoga, pilates, vücut geliştirme (ağırlık kaldırma), orta derecede koşu antrenmanları gibi egzersizleri ile serotonin seviyesini yükseltebilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik