0
More

  Sütün Önemi

  Sütün Önemi. Sadece antrenman yapmak yeterli değildir, bunlara ek olarak düzenli ve sağlıklı beslenmek ve en önemlilerden biri iyi dinlenmek çok önemlidir. Süt ise beslenmede önemli bir yer tutmaktadır.

  Sütün Önemi

  Sütün spor yapanlar için faydaları

  Bazı kişiler tarafından kötülenmeye devam edilmesinin nedenlerinin başından yağlı olması ve bu yağın bağırsakları rahatsız etmesi olarak gösterilmektedir. Peki sporcular için ne kadar önemli bir besin olduğunu anlatacak olursak;

  1 litre sütün içerisinde 32 gram protein bulunmaktadır. Bu değeri özetleyecek olursak 70 kilo biri günlük protein ihtiyacının %25’ini karşılıyor anlamına gelmektedir. Süt içeriğinde, kazein ve whey protein bulundurmaktadır. Kazein proteini, vücut tarafından daha yavaş emilerek kas gelişimine ve amino asit emilimine katkıda bulunurken, whey protein daha kısa sürede emilmektedir. Sağlıklı bir kas düşündüğünüzde %35 protein, %15 yağ ve %50 karbonhidrat oranları göze çarpmaktadır. Bu oranların işaret ettiği ise yarım yağlı süttür.

  Bunların dışında, D,E,K,A vitaminleri, kalsiyum, potasyum, lactoferrin ile önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

  Sütün içeriğinde neler var?

  BCAA: Valine, isoleucine ve leucine aminoasitleri açısından oldukça zengindir

  Karbonhidrat: Süt, içeriğindeki laktoz ile oldukça iyi bir enerji kaynağıdır.

  Kalsiyum: İçeriğinde bulunan kalsiyum ile kemikleri güçlendirir ve yağ yakımını hızlandırır.

  Kazein: Oldukça iyi bir kazein kaynağıdır. Sindirimi yavaş olduğundan dolayı uzun süreli tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Bunun dışından uyku gibi uzun süreli protein alınamadığı durumlarda süt iyi bir protein kaynağıdır.

  Elektrolit: İçeriğinde bulunan potasyum ve sodyum mineralleri kasların su kaybetmesini önler.

  Yağ: 100 ml bir sütte 1 ile 3 gram arasında yağ bulunmaktadır. Bu da vücudun ihtiyacı olan yağ ve tokluk hissi için önemlidir.

  Su: Sütün %87’sinin su olduğunu düşünürsek, kasların ihtiyacı olan su için oldukça iyi bir kaynaktır. Yeterli su tüketimi ile yorgunluk hissiniz azalır ve kas onarımları daha da hızlanır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii