back to top
More

  Diyetsiz Kilo Verin

  Diyetsiz Kilo Verin. Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kilo verecek hem de daha sağlıklı olacaksınız.

  Diyetsiz Kilo Verin

  Yemeklerin yanına salata ekleyin

  Böylelikle siz kendinizi zorlamasanız bile diğer yemeklerinizin porsiyon miktarı azalacaktır.

  Yemeğe çorbayla başlayın

  Araştırmalara göre mix edilmiş besinler sizi daha çok doyuruyor . Aynı zamanda çorba, cacık gibi el oyalayan yemekler beyninizin doyması için gerekli zamanı sağlayacak ve sıvı hacmiyle de midenizde doygunluk yaratacaktır.

  Daha çok baharat daha az tuz

  Bu sayede hem yemeklerden daha çok zevk alacak hem de fazla tuz alınmasıyla oluşabilecek organ hasarlarını ve ödemi önlemiş olacaksınız.

  Şerbetli tatlı yerine sütlü tatlı

  Şerbetli tatlılar daha yüksek kaloriye sahip olmaları ve kan şekerini aniden yükseltmeleri sebebiyle daha fazla kilo aldırırlar. Halbuki sütlü tatlı seçtiğinizde hem daha az kalori alırsınız hem de süt proteini ve kalsiyumdan faydalanmış olursunuz.

  Meyveyi tek başına yemeyin

  Meyve, bisküvi gibi tatlı besinleri tek yemenin pek çok sakıncası vardır. Bunlar kan şekerini hızla yükseltir ve hızla düşürür yani kısa zamanda acıkırsınız. Aynı zamanda şekerli tat damağınızda kaldıkça daha çok meyve yemek isteyecek sonunda kendinizi yarım kilo meyve yemiş halde bulacaksınız.

  Yine meyve yedikçe susayacak susadıkça bunu açlıkla karıştıracak ve daha çok meyve yiyeceksiniz ki bu tuzlu besin tüketiminde de sık sık olur. Ne yazık ki beynimiz açlık ve susuzluk arasındaki ayrımı pek kavrayamıyor. Bunların yerine süt, su, yoğurt, bitki çayı, maden suyu gibi meyvenin tadını ve şekerin emilim hızını dengeleyecek bir şeyler tercih edin.

  Salatalara daha az yağ dökün

  Salatanızı birden yağsıza çevirin demiyoruz ki zaten yağsız salata yiyorsanız salatadaki yağda çözünen vitaminlerden yeterince faydalanamıyorsunuz demektir. Zamanla yağ miktarınızı azaltarak 1 tatlı kaşığına düşürmeye çalışın. Bunu zamana yaymanız hem bu durumu alışkanlık haline getirmenizi sağlar hem de damak tadınız ani bir değişikliğe uğramadığı için bu durumdan rahatsız olmazsınız.

  Not: Zeytinyağı çok sağlıklı olsa da su gibi kullanılmamalıdır. Unutmayın ki; zeytinyağının da kuyruk yağının da margarinin de 1 gramı 9 kcaldir!

  Pirinç yerine bulgur

  Bulgur pirince göre daha yoğun lif içermesi sebebiyle daha doyurucudur bu sebeple farkında olmadan daha az tüketim yaparsınız. Aynı zamanda hem daha lezzetli hem daha az kalorili hem de vitamin – mineral içeriği bakımından daha lezzetlidir.

  Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek

  Kendinizi deneyin , bir öğünde doyabildiğiniz kadar beyaz ekmek yiyin ve sonra aynı menüyü tam buğdayla deneyin. Kesinlikle tam buğdaylı menüde daha az tüketim yaptığınızı göreceksiniz. Sebebi posa. Posa sayesinde daha tok hissederiz, daha az yeriz, daha az kalori alırız ki bu da zayıflamak demek! Aynı zamanda salata ve sebzeler ile meyveleri kabuklu tüketmek de posa alımımızı artırır.

  Şekerli içecekler yerine light içecekler

  Evet tatlandırıcılar sağlıklı değil, haklısınız . Bazı yeni nesil tatlandırıcılar haricinde fazla miktarda ve düzenli tatlandırıcı alımı sağlık açısında riskli fakat şeker kullanımınızın da kansere sebep olduğunu biliyor muydunuz? Evet saflaştırılmış basit karbonhidratlar yani şeker alımı yağlanmayı artırır ve birçok hastalığa sebep olur, trigliseridi yükseltir ve özellikle östrojen salınımını artırır. Sanırım bunu hiçbirimiz istemeyiz. Özellikle kadınlarda rahim ve göğüs kanserini tetikleyici etkisi var aklınızda bulunsun.

  En iyisi şekerli içecekleri ve tabi tatlandırıcılı olanları da yavaş yavaş terk etmeniz. Ayran, maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu da oldukça lezzetlidir. Bunları denemek size daha iyi gelecektir.

  Kızartma yerine ızgara

  Etinizin porsiyonunu azaltın demiyoruz ama en azından pişirme yöntemini değiştirebilirsiniz. Az yağla sote etmek, baharatlayıp fırın torbasında pişirmek, sevdiğiniz sebzelerle birlikte haşlamak hem lezzetli hem daha az kalorili olacaktır.

  Su içseniz yaramaz

  Su kalorisizdir, yaşamsal kaynağımızdır ve eğer aşırı tuz tüketmiyorsanız ya da ciddi hormon tedavisi görmüyorsanız su içtiğinizde bu sizin kilonuza yansımayacaktır! Aksine su en iyi tok tutucudur, zayıflatıcıdır, hayatın devamı için kesinlikle şarttır!

  Ara öğün yapın

  Yediğiniz tüm besinleri 3’e bölmekle 6’ya bölmek arasında büyük fark vardır. Toplamda yediğiniz miktar aynı olsa bile bunları daha küçük porsiyonlara bölüp tüketirseniz sindirim sistemi daha rahat sindirir ve kan şekeriniz daha az yükselir böylece yediklerinizin yağ olarak depolanması ihtimali azalacaktır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii