back to top
More

  CDP Kolin (Sitikolin) Nedir?

  CDP Kolin (Sitikolin) Nedir? Siticoline fosfatidilkolin gibi fosfolipidlerin üretimi için çok önemli bir moleküldür. Bu moleküller vücutta hücre zarları ve koruyucu sinir kaplamaları oluşturmaktadır.

  CDP Kolin (Sitikolin) Nedir?

  Sitikolin normal kolinden daha karmaşık bir moleküldür ve beynin doğal olarak üretmiş olduğu ile aynıdır. Bilim adamları karışıklığı önlemek için, tedavi olarak verildiği zaman sitikolin olarak adlandırmışlardır. Vücutta üretildiği zaman ise CDP kolin olarak adlandırılmaktadır.

  Vücut sitikolini nasıl geri dönüştüreceğini bilir ve ek olarak alındığı zaman, sitidin ve kolin olarak iki bileşik salgılar. Kan-beyin sınırını geçtikten sonra, beyin bulunan nöronlar onları tekrardan sitikolin yapmak için kullanır. Kolin, asetilkolin ve sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan diğer nörotransmitterleri güçlendirir.

  CDP Kolin Kaynakları

  • Karaciğer
  • Tavuk
  • Balık
  • Yumurta
  • Kepekli tahıllar
  • Fasulye
  • Fındık

  Sitikoline takviyeleri saf kolin, alfa-GPC ve fosfatidilkolin ile birlikte önemli bir ek kolin kaynağıdır.

  Görevi

  Nörotransmitterlerin ve hücresel yapı taşlarının üretimini artırmaktadır. Beyindeki norepinefrin ve dopamini de artırmaktadır. Beyin kan akışını artırabilir ve daha çok enerji üretmek için mitokondriyi uyarabilir.

  Yeterli CDP kolin seviyeleri, miyelin adı verilen koruyucu sinir tabakasını oluşturan fosfatidilkolin ve sfingomyelini korur. Ayrıca, enflamatuar enzim fosfolipaz A2’yi de inhibe eder ve master antioksidan glutatiyonu artırır.

  Faydaları

  Hafızayı güçlendirir

  Birçok kişi hafızayı güçlendirmek ve geliştirmek için sitikolin kullanmaktadır. 135 sağlıklı birey üzerinde yapılan klinik çalışmasında, 250-500 mg sitikolin verilen deneklerde odak ve zihinsel berraklık artmıştır.

  İçerisinde kafein ve CDP kolin bulunan bir içecek, 60 gönüllü üzerinde yapılan çalışma sonucunda bilişsel verimliliği artırmış ve reaksiyon süresini kısaltmıştır. 24 sağlıklı yetişkine daha yüksek dozda sitikolin verildiğinde (500-1000 mg) işlem hızı, çalışma, yürüme gibi çeşitli bilişsel belirteçleri gelişmiştir.

  Yüksek performans gösteren kişilerin hafızlarında bile zaman ile hafif bozulmalar yaşanmaktadır. Kronik marihuana kullanımı bilişi bozmaktadır. 19 kronik esrar içicisi ile yapılan bir çalışmada, 8 hafta boyunca günde 2000 mg sitikolin alındığı zaman, dürtüsel reaksiyonları ve beyin aktivitesi düzenini değiştirmiştir.

  Hafıza kaybı olan 120 hafta üzerinde yapılan bir çalışmada, CDP kolin belleği ve reaksiyon hızını artırmıştır. Daha yüksek dozlarda sitikolin dozu alanlarda sonuçlar daha iyi çıkmıştır.

  Beyni korur

  Oksidatif stres, otoimmün tepki ve çevresel toksinler ciddi beyin hücre hasarı verebilmektedir. Sitikolin, hücrelerin miyelin zarını koruyarak ve hayati nörotransmitterleri artırarak beyni ve omuriliği bu streslere karşı koruyabilmektedir.

  Çoklu skleroz

  Dış sinir tabakasının enflamatuar imhası, miyelin, ciddi fiziksel ve bilişsel bozukları olan çoklu sklerozu tetikleyebilmektedir. Sitikolin MS olan hayvanlarda miyelin iyileşmesini ve hareket koordinasyonunu artırmıştır.

  Parkinson hastalığı

  Parkinson hastalığında dopamin nöronlarının imhası kas sertliğine, titremeye ve diğer semptomlara neden olmaktadır. Sitikolin, parkinson hastalığına sahip olan farelerde, beyindeki dopamin seviyesini artırarak kas sertliğini azaltmıştır.

  Uzun süreli antipsikotik tedavi gören kişilerde antipsikotik ilaçların yan etkileri parkinson hastalığına benzeyen bir hareket bozukluğuna neden olabilmektedir. Antipsikotiler dopamini bloke edebilir, diğer nörotransmitterleri dengesiz hale getirebilir ve kolin eksikliğine neden olabilir.

  Alzheimer

  Yapılan 3 klinik çalışmada, alzheimer hastalığının semptomlarını hafifletmiştir. Hafifleyen semptomlar ise;

  • Beyinde kan akışını uyarmak
  • Zihinsel performansta artış
  • Enflamatuar molekül seviyelerinin kesilmesi

  Alzheimer hastalığı olan farelerde, sinirleri protein mutasyonlarına ve kan akışını azaltmaya karşı korumuştur. Daha az bilişsel bozulma yaşanmış ve hafızaları düzelmiştir.

  İnme tedavisi

  Sinir zarlarını güçlendirerek ve serbest radikal üretimini bloke ederek inmeyi önleyebilir veya iyileşmeyi artırabilir. Yapılan 4 klinik araştırmanın meta analizine göre, inmeden sonraki ilk 24 saat içerisinde 2000 mg sitikolin, %38 oranında tam iyileşme şansını artırmıştır. 4 binden fazla inme sonrasında sağ kalanlardan elde edilen verilere göre , sitikolinin sonuçları iyileştirdiği ve toparlanmaya yardımcı olurken, daha yüksek dozajlarda daha etkili olmuşlardır. Bu yapılan çalışmada plasebo kontrolünün olmayışı nedeni ile kesin sonuçlara izin vermemektedir.

  Ambliyopi

  Göz tembelliği olarak da bilinen ambliyopi, göz ve beyin iyi iletişim kuramadığı zaman meydana gelmektedir. Tek gözde bulanık görme ile sonuçlarını. 190 çocuk üzerinde yapılan 3 klinik çalışmada, standart göz teması tedavisini iyileştirmiştir. CDP kolin ile yapılan enjeksiyonlar, ambliyopi (1000 mg) ile 10 yetişkinde optik siniri iyileştirmiş ve görüşü artırmıştır. Bu çalışma küçük bir örneğe sahiptir ve plasebo kontrolünden yoksundur.

  Glokom

  Artmış göz basınca ve diğer faktörler optik sinire zarar verebilir hatta bazen tamamen körlüğe neden olan glokoma neden olabilmektedir. 80 glokom hastası üzerinde yapılan 2 klinik çalışmasında, sitikolin ile uzun süreli tedavi sinir hasarını onarmıştır. Görme yeteneğini düzeltmiş ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmıştır.

  Miyop

  Dünyanın pek çok kişi tarafından yaşanmaktadır. Uzağı bulanık, yakını ise net görürler.

  Optik nöropati

  Görme duyunuzu engelleyebilecek başka bir optik sinir hasarıdır. 26 hasta üzerinde yapılan çalışmada, 2 ay süre ile günde 1600 mg sitikolin verilen hastalarda sinir hasarı düzelmiş ve görmeyi keskinleştirmiştir.

  Yan etkileri

  Nadir durumlarda hafif sindirim ve sinir sorunlarına neden olabilmektedir. Fareler üzerinde yapılan bir güvenlik çalışmasında, normalden daha yüksek dozajlarda bile önemli yan etkinler olmamıştır.

  Çocuklar, hamile kadınlar ve emziren kadınlar, güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinene dek sitikolinden kaçınmalıdır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz