back to top
More

  Sağlıklı Atıştırmalık

  /

  /

  Sağlıklı Atıştırmalık. Televizyon karşısında veya geçip bir kase patlamış mısır yerken vicdanınız rahat olabilir. Bilimsel verilere göre patlamış mısır atıştırmalıklar arasında en sağlıklı olanıdır.

  Sağlıklı Atıştırmalık

  Pennsylvania Scranton Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları oldukça enteresan: Patlamış mısır, meyve ve sebzelerden daha fazla antioksidan içeriyor. Dişinizin arasına kaçan o küçük parçalar ise güçlü bir antioksidan ve lif deposu.

  Araştırma ekibinden Joe Vinson, bu minik parçacıkları beslenme açısından altın taneleri olarak niteliyor. Winson’a göre:

  Tam tahıllı olarak tanımlanan yiyecekler, teknik olarak sadece yüzde ellinin üzerinde tahıl içeriyor. Oysa patlamış mısır, başlı başına yüzde yüz tam tahıl. Bir porsiyon patlamış mısır günlük lif ihtiyacının yüzde yetmişini karşılıyor.

  Araştırma sonuçlarına göre günde bir porsiyon patlamış mısır 300 miligram polifenol (antioksidan) içeriyor. Oysa ki günlük meyve ve sebze tüketimi, vücuda 200-250 miligram civarında polifenol sağlıyor.

  Patlamış mısırı sağlıklı bir şekilde tüketmek çok önemlidir. Mikrodalgada ya da yağda yapılan mısır, sıcak havayla patlayan mısıra göre en az iki kat daha fazla kalori içermektedir. Dengeli beslenme için sadece patlamış mısır tüketmek yeterli değildir bunu unutmayın. Meyve ve sebzeleri de diyetinize mutlaka eklemeniz gerekmektedir. Özetleyecek olursak, sadece mısır yiyerek sağlıklı beslenmek olmaz, canınız lezzetli atıştırmalık çekiyorsa cips veya tatlılar yerine patlamış mısır yemek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz