back to top
More

  Mutlu Olmanın 3 Altın Kuralı

  Mutlu olmanın 3 altın kuralı. Hayat hepimizin bildiği gibi zordur ama bu hayatı kolaylaştırmak yerine neden daha da zorlaştırmayı seçiyoruz? Hayatınızı kolaylaştırmak için bir şeyler yapıyor musunuz? Hayatınızda değişim yapacak cesarete sahip olmanız gerekir.

  Mutlu Olmanın 3 Altın Kuralı

  Dalai Lama şöyle demektedir; “Mutluluk size hazır bir şekilde gelmez, sizin kendi eylemlerinizden doğar.” Mutluluk sadece isteyip beklenecek bir şey olamaz o halde değil mi?

  Kendinizi mutsuz ya da durgun hissediyorsanız, ilk önce bu durumu kabullenmekle başlayın. Psikologlar, yaşam koçları ve meditasyon eğitmenleri ortak bir fikirde birleşmektedir. Nedir bu diye soruyor gibisiniz.

  Mutluluğu aramayın, mutluluğu yaratın.

  Mutlu olan insanlarla ilgili bir de anonim söz bulunmaktadır; “Mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip değildir, onlar her şeyi en iyisi haline getirirler.” Peki siz böyle biri misiniz? Yoksa her şeyden şikayetçi ve hiçbir şeyi beğenmeyen biri misiniz?

  Önce pozitif düşünceyi alışkanlık haline getirmek gereklidir. Zorlanarak dahi olsa alışkanlık haline getirmek büyük farklar yaratacaktır buna emin olun! Gündelik hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler bile mutlu olmanıza neden olacaktır.

  Bırakmayı öğrenin

  Mutluluğu ancak kendi çabalarınız ile hayatınıza dahil edebilirsiniz. İnanın istedikten sonra zor olmayacaktır. Size bir tavsiye, bugünden itibaren mutlu olmayı seçin. Louise Hay, yüzlerce insana konuşmalarıyla ve kitaplarıyla ilham vermiştir. “Mutluluk insanın içinde olan bir şeydir. Ben düşüncelerimi olumlu seçtiğim sürece evren bana sadece ve sadece her şeyin olumlusunu ve en güzelini getirir” demektedir.

  Hepinizin bildiği gibi, çekim yasasına göre pozitif pozitifi, negatif ise negatifi çekmektedir. Bilmeniz gereken bir diğer şey ise, pozitif düşünce vücudunuzdaki en ufak hücreye kadar etkisini göstermektedir. Pozitif atmak çok zor değildir, sadece bir adım atmanız bile yeterlidir. Adım atmak için hayata olumlu yönlerinden bakmayı öğrenmeniz ve kendinizle barışık olmanız gerekmektedir.

  Geçmişinizden taşıdıklarınız artık size yük oluyorsa onları bırakmalısınız. Bir insan, arkadaş veya sizi mutlu etmek yerine mutsuz ediyorsa, artık onu geride bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Budaşöyle demektedir; “Bırakmayı öğren, mutluluğun anahtarı budur.” İşinizden memnun değil misini? O halde işinizin iyi yanlarına odaklanın. Odaklandığınız halde sevemiyor musunuz? O halde o işi bırakın ve gerçekten mutlu olduğunuz işi yapın!

  Thich Nhat Hanh, bırakmak ile ilgili çok güzel bir söz söylemiş; “Size artık faydası olmayan her şeyi bıraktığınızda mutlu olabilirsiniz. Bırakmak özgürleştirir ve mutlu olmak için özgür olmak gerekir. Eğer kalbimizde bize hala kızgınlık ve endişe veren şeyleri yük etmeye devam edersek özgürleşemeyiz.”

  Anda yaşamak

  Anı yaşamak mutluluk için çok önemlidir. Anda kalmak hayatınızı daha dolu ve anlayarak yaşamanızı sağlar. Anın dışına çıkıp negatif düşüncelerin zihninizi kontrol etmesine izin vermeyin. Örneğin; sevdiğiniz bir yemeği yerken sadece ona odaklanırsınız ve tadını alırsınız, biriyle konuşurken kafanızda endişe verici düşüncelerin oluşmasına izin vermeyerek konuşmaya odaklanırsınız, işte hayatı da aynı bu şekilde yaşamayı öğrenmeniz gerekmektedir.

  Thich Nhat Hanh, anda yaşamak için de bir söz söylemiş; “Bulaşıkları yıkarken, ardından içeceğiniz çayı düşünebilir ve böylelikle mümkün olduğu kadar çabuk oturup çayınızı yudumlamak için bulaşıkları ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu bulaşıkları yıkadığınız sırada yaşamaktan aciz olduğunuz anlamına gelir. Bırakın bu hayatın en önemli şeyi olsun. Ağaç Budamak meditasyondur, su taşımak da öyledir.”

  Taocu öğretinin kurucusu Lao Tzu, anda kalmayı çok güzel bir sözle motto haline getirmiştir, işte o söz; “Mutsuzsan geçmişte yaşıyorsun demektir. Kaygılıysan gelecekte yaşıyorsun demektir. Huzurluysan şu anda yaşıyorsun demektir.”

  Yolculuktan korkmayın

  Herkes hayatta kendi yolunda ilerler. Bu yollar bazen zor ve dikenli olabilmektedir. Bu durumda bile arkanıza bakmadan ve kendinize güvenerek ilerlemeye devam etmeniz gerekmektedir. Geçmişte ne olduysa, ne yaşadıysanız unutmayın geçmiş geçmişte kalmıştır.

  Eckhart Tolle: “Yaşam sanatını özetleyen, bütün başarıların ve mutluluğun sırrını veren sadece üç kelime var: Yaşamlı bir olun. İnsanın yaşamla bir olması, şimdiyle bir olmasıdır. O zaman aslında hayatı yaşamadığınızı, hayatın sizin sayenizde yaşadığını görürsünüz. Hayat dansçıdır ve siz de danssınız.”

  Mutluluğu hayatınızın her anına yaymaya çalışın ve geçmişinize bağlı yaşamayı bırakın.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz