Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen ve bilinen en eski besleyici içeceklerden olan boza, darı irmiği, su ve şeker kullanılarak mayalandırma yoluyla hazırlanmaktadır. Görünüşü ise; beyaz kremsi ekşi ve tatlı tada sahip olan fermante bir içecektir.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Bozanın mayalanma sırasında üretmiş olduğu laktik asidin, hazmı kolaylaştırıcı, bağırsak sağlığını koruyucu ve gaz şikayetlerini – sorunlarını ortadan kaldıran etkisi bulunmaktadır. Diğer yandan içerisinde bulunan aktif mayalar sayesinde probiyotik özellik taşımaktadır.

Probiyotik bakteriler mevsimsel hastalıklara karşı koruma kalkanı sağlamaktadır. Ayrıca kan şekeri, kolesterol ve kilo dengesi üzerinde rol oynamaktadır. Kalsiyum, demir, sodyum, fosfor, tiamin, niasin ve riboflavin yönünden zengin olan boza anne sütünü destekleyen içeceklerin başında gelmektedir. İçeriğinde bulunan zengin kalsiyum sayesinde kemik erimesine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Yüksek enerjisi, besin öğesi açısından zengin oluşu ve sindirim kolaylaştırıcı özelliği ile sporcular için uygun bir içecektir.

Yapılan araştırmalar sonucunda içeriğinde bulunan niasin sayesinde, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Bozanın kalorisi 100 ml’de 240 kcal’dir. Bu enerjinin çoğunluğu karbonhidrattan geldiği için, içeceğinize tarçın ekleyerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz.

Diyabet hastalarının yüksek şeker içermesi nedeniyle, böbrek hastalarının ise yüksek miktarda fosfor içerdiği için tüketmesi uygun olmayacaktır.

Beklediği sürece tadının farklılaşacağını ve ekşiyeceğini unutmayın. Çok üzün süreler bekletilmesi içeceğin bozulmasına neden olacağı için, besin zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.

En son haberler ve güncellemeler için Instagram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Soru & Cevap

antrenmanprogramii

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin