back to top
More

  Ventriküler Fibrilasyon Nedir?

  Ventriküler Fibrilasyon Nedir? Kalpte hızlı, düzensiz ve etkisi olmayan kasılmaların gelişmesi sonucu kalp kan pompalayamaz ve kalp durması gibi yaşamı tehdit eden kardiyak arrest oluşur.

  Ventriküler Fibrilasyon Nedir?

  Ventriküler fibrilasyon (VF); kalp krizi, ani boğulmalar ve elektrikli idam gibi durumlarda görülen sıra dışı elektriksel uyarılardır. VF’nin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, oluşan bu anormal elektriksel aktiviteler genellikle kalp hastalığı olan bireylerde karşılaşılan anormal bir problemdir.

  Ventriküler Fibrilasyon

  Tehlikeli bir elektriksel aktivite bozukluğu mudur?

  VF, ileri yaşam desteği hızlı bir şekilde sağlanmazsa, ölümcül olabilecek bir ritim bozukluğudur. Ventriküler fibrilasyon vakalarıyla ilgili yapılan araştırmalarda, son 4 sene içerisinde hastane içerisinde olmaksızın görülen VF durumlarında, müdahale edilen 234 hasta başarıyla hayata döndürüldü. Hastaneye yatırılan ve tedavisi sağlanıp taburcu edilen bu hastalara, zamanında hızlı bir şekilde müdahale edilmeseydi, VF istisnasız ölümcül olabilecek boyuta ulaşırdı.

  Ayrıca koroner anatomi ve ventriküler fonksiyon, primer VF görülen 29 canlı hasta üzerinde araştırıldı. 29 hastanın 23’ünde koroner bozukluk tespit edildi. 29 hastanın 17’sinde ise ameliyat gerektiği konusunda uzmanlar ortak bir kanıya vardılar. Prodromal semptomlar olmaksızın aniden ortaya çıkan primer VF’yi önlemenin ilk hususlarından birisi, şüphesiz etkili önlemler geliştirilmesidir.

  Anti-aritmik ilaçlar ventriküler fibrilasyon karşısında etkili bir önleyici ilaç grubu mudur?

  Anti-aritmik ilaçların, hastane dışı kalp durması sonrası başarılı resüsitasyon oranını artırıp artırmadığı, randomize klinik çalışmalarda tespit edilmemiştir. Kardiyak nedenlerden dolayı meydana gelen ani ölümler üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ventriküler fibrilasyon nedeniyle ABD’de yılda en az 250 bin kişi, kardiyak arrestlere bağlı olarak yaşamını yitirmektedir.

  Örneğin Lidokain gibi kalp karıncıklarında meydana gelen yüksek atım hızını kontrol altında tutan antiaritmik ilaçların,  ventriküler fibrilasyondan ikincil korunmada etkili olduğunu savunan kontrollü ve güncel bir çalışma Amerikan Kalp Birliği tarafından geldi.

  Amerikan Kalp Birliği uzmanları, ileri kalp yaşamı desteği ile ilgili yaptığı açıklamalarda, anti aritmik ilaçların ventriküler fibrilasyon ya da benzeri kalp elektriksel bozukluklarında, defibrilatör şoklarından sonra, etkili olabilecek ikincil muhtemel yardımcı yöntemler olabileceğini tespit ettiler.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz