back to top
More

  Androstenedion Nedir?

  Androstenedion Nedir? Testosteron ve östrojenin yıkımı sırasında ortaya çıkan ve testosterona ve östrojene dönüşen ara maddeye Androstenedion denir. Bir tür hormon olan androstenedion, testosteron hormonunun seviyesini artırır.

  Androstenedion Nedir?

  Androstenedion hormon takviyesi neden bazı kişilere yasaktır?

  Androstenedion

  Androstenedion, erkeklerde testosteron seviyesini artırarak cinsel arzu ve performansı artırma, atletik performans ve enerjide yükselme ve egzersiz sonrası yenilenmede hızlanma gibi etkilere sebep olur. Bu hormon tüm bu özelliklerinden dolayı doping olarak kabul edilmektedir ve sporcularda kullanımı yasak olan maddeler arasındadır.

  Androstenedion testi neden yapılmaktadır?

  Androstenedion

  Hirşutizm (vücutta aşırı tüylenme görülmesi), erken genital kıllanma ve kadınlarda erkeklik özelliklerinin görülmesi (virilizm) durumlarında hormonlara bakılması gerekir. Ergenlik zamanının erken veya geç olması, kısırlık ve cinsel işlev bozukluklarında da yine hormon testi yapılır.

  Androstenedion Yüksekliği ve Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

  Androstenedion

   Fazlalığında Görülen Bazı Hastalıklar Şunlardır:

  • Böbrek üstü bezlerinde görülen tümörler
  • Polikistik over sendromu: Kadın östrojen ve progesteron hormonlarında oluşan bir düzensizlik sonucu, yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu tümör oluşması durumudur.
  • Konjenital adrenal hiperplazi: Adrenal kortekste, kortizol üretimi için vücuda gerekli olan 5 önemli enzimden birisidir.
  • Cushing sendromu: (Ayrıca Cushing Hastalığı adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz)
  • ACTH hormonu üretebilen tümör ve kanserler

  Azlığında Ortaya Çıkan Bazı Hastalıklar Şunlardır:

  • Adrenal yetmezlik (böbrek üstü bezlerinde yetersizlik)
  • Over yetmezliği
  • Orak hücreli anemi

  Androstenedion hormonu, atletik özellikleri artırdığından vücut geliştirmede de kullanılmaktadır. Dikkatli kullanılması gereken bu hormon testosteron ve östrojen seviyesini artırarak ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir.

  giphy

  Prostat ve meme kanseri gibi bazı kanser risklerinin de artmasına sebep olan Androstenedion, erkeklerde sperm üretiminde azalmaya sebep olabilir. Ayrıca testislerde küçülme, ağrılı ereksiyon, davranış bozukluğu ve kalp rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.

  Kadınlarda ise aşırı kıllanma, ses kalınlaşması, erkek tipi kellik, sivilcelerde artış, depresyon ve erkeksi özelliklerin ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

  Androstenedion Nedir? adlı yazıyı bitirdiyseniz, nedir kategorisindeki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz