0
More

  Kan Grupları İnsanlarda Neden Farklıdır?

  /

  /

  Kan grupları insanlarda neden farklıdır? Hepinizin bildiği gibi vücudumuzda hayatımız boyunca hiç durmadan çalışan bir kasımız vardır. Tek bir kastan oluşan kalbimiz. Kalbimiz nefes yolu ile alınan oksijeni akciğerlerimizde alan kanı vücudumuzun her noktasına pompalamaktadır.

  Bir dakikalık sürede ciğerlerin aldığı hava ile kalbin pompaladığı kan aynı hacimde, yaklaşık olarak 6 litredir. Gerilim halline ciğerlerin alıp vermiş olduğu hava, kalbin kan kapasitesini aşmaktadır.

  Kan Grupları İnsanlarda Neden Farklıdır?

  İnsanlarda kan grupları doğmalarından önce genetik olarak saptanmıştır. Kanımızda yabancı maddeleri, mikropları tespit edip bunlarla savaşan hücrelerimiz, kırmızı kan hücreleri diğer bir deyiş ile alyuvarlar vardır. Bu alyuvarlar yalnızca 120 gün yaşamaktadır. Bu nedenle vücudumuzda sürekli olarak alyuvar üretilmektedir. Ortalama bir yaşam süresi boyunca, insan vücudunda yarım tondan fazla alyuvar üretilmektedir.

  Bu alyuvarların yüzeylerinde antigen adı verilen proteinler ve lipidler bulunmaktadır. Bu antigenlerin varlıkları ve yokluğu kan gruplarını belirtir. Bilinen 300 kan grubu vardır ama AB 0 adı verilen en yaygın gruplama sistemi, ebeveynlerden miras alınan A ve B adı verilen iki antigenin varlığı ya da yokluğu üzerine kurulmuştur.

  Bu sistem ilk olarak 1902 yılında Avusturya kökenli ABD’li bir bilimci olan Kari Landsteiner tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu gruplamada kanlar A, B, AB ve 0 olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Hayvanların da farklı kan grupları bulunmaktadır. Örnek olarak, köpeklerde 7, kedilerde 2, domuzlarda 16, ineklerde de 12 farklı kan grubu belirlenmiştir.

  Bu gruplamada bazıları birbiri ile uyumlu olabilir ve diğer gruptan kan alabilir ya da verebilir. Uyumsuz gruplarda ise karşı tarafın savunmacı antigenleri gelenleri dost olarak görmeyerek savaş çıkarıp kanda pıhtılaşmaya, böbrek rahatsızlıklarına hatta ölüme bile neden olabilmektedir.

  Kim kimden kan alabilir, kim kime kan verebilir;

  Kan grubu Kanın alınabileceği grupKanın verilebileceği grup 

  A – A, 0 – A, AB

  B – B, 0 – B, AB

  AB – A, B, AB, 0 – AB

  0 – 0 – A, B, AB, 0

  Görmüş olduğunuz gibi AB grubu herkesten kan alabiliyorken, 0 grubu da herkese kan verebilmektedir. Savaş durumu gibi kan ihtiyacının yoğun olduğu zamanlarda, test zamanının az olduğu zamanlarda, kan bankasında mümkün olduğu kadar çok sıfır grubu kan depolanmaktadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz