back to top
More

  Stresli Misiniz?

  Stresli Misiniz? Zihinsel ve duygusal olarak gergin hissettiğimiz zamanlarda, stres duygularıyla karşılaşabilir ve yaşanan semptomları atlatmakta zorlanabiliriz. Peki, stresli misiniz?

  Stresli misiniz?

  giphy

  Birçok insan yüksek düzeyde yaşadıkları stres dolayısıyla depresyona giriyor. Sürekli gerilim altında olmak, vücudun strese karşı uyardığı “kortizol” hormonunun etkilerini ortaya çıkarmaktadır.

  Sürekli baş ağrısı çekiyorsanız, konsantrasyon eksikliği yaşıyor ve hiçbir şeyden zevk alamıyorsanız stresin etkilerini yoğun yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda stresi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

  Stres, belirli durum ve olaylarla baş edemediğimizde ortaya çıkan son derece normal bir duygu halidir. Ancak bir kişi stresini yönetmek için doğru adımları atmıyorsa, bu durum kronik bir hale gelmekle beraber kişinin yaşamını olumsuz hale getirebilir.

  “Geminin içi su almadığı müddetçe, sonsuz büyüklükteki deniz o gemiyi batıramaz. Siz zihninize girmesine izin vermediğiniz müddetçe, olumsuzluklar da sizi yıkamaz.”

  giphy

  Stresin temeline baktığımızda birçok taleple karşılaşabiliriz. Örneğin ilişki sorunları, mali baskılar ve bunun gibi çevresel çeşitli faktörler göz önüne alınabilir. Kişinin yaşamını ve refahını etkileyen ya da tehdit eden her durum, stresin algılanmasına neden olan bir zorluğa dönüşebilir.

  Bazı insanlar için stres iyi bir motivasyon kaynağı da olabilmektedir. Hatta hayatta kalmanın altın kurallarından birisi de olabilir. Ancak vücut strese çok kolay tetiklendiğinde ya da aşırı strese maruz kalındığında, fiziksel ve psikolojik sağlığı zayıflatıcı etkilerle karşılaşmak olasıdır.

  Stres, iyi bir doğal savunma biçimidir.

  giphy downsized large

  İş stresi

  Stres, hayatımızın normal bir parçasıdır. Stres kimi zaman ciddi bir hastalık gibi anlaşılabilmektedir. Hatta depresyonla karıştırılma olasılığı da vardır. Ancak günümüz şartlarında strese sahip olmayan insan yok denecek kadar az sayıdadır.

  Hayatımızın temeline bu kadar yerleşmiş olan bir duyguyu bir anda silip atamayacağımız önemli bir gerçektir. Ancak onunla nasıl baş edeceğimizi bilirsek, adapte olma sürecimiz daha başarılı geçecektir.

  giphy downsized large

  Stresli Misiniz? Aşağıdaki yönergeleri izleyin.

  1. Öncelikle yaşanan durumun dünyanın sonu olmadığını ve her zaman bir çıkış yolu olduğunu unutmayın. Sorunun kaynağına inerek çözüme yönelik düşünceler geliştirin.
  2. Sağlığınıza dikkat edin. Yeterli uyku, bol su içme, egzersiz yapma, düzenli beslenme gibi yaşam kalitemizi fonksiyonel boyutta artıran kuralları uygulayın. En stresli anlarda bile bunları aksatmamaya özen gösterin.
  3. Her şeye evet demeyi, sürekli tolerans göstermeyi, göz ardı etmeyi bırakın. Eğer bir durum sizi rahatsız ediyor ya da tehdit ediyorsa onu görmezden gelemezsiniz. Her ne yapılması gerekiyorsa onu yapın. Sorunlardan kaçmak yerine, onları çözmeyi deneyin.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz