back to top
More

  Whey Proteinin Yararları

  Whey Proteinin Yararları. Whey hakkında merak ettiklerinizi aşağıda bulabilir ve yanlış bildiklerinizin de üzerinden geçebilirsiniz.

  Whey Proteinin Yararları

  Hacimlendirir ve Güçlendirir

  Teksas Baylor Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, iki gruba ayırdıkları dayanıklılık antrenmanı yapan 19 erkek ile gerçekleştirdikleri 10 haftalık bir araştırmada, bir gruba 14 gr. whey ve kazein proteini ile 6 gr. amino asit, diğer gruba da 20 gr. plasebo etkili bir ürün verdiler. Whey tüketen grupta yağsız kas kütlesinde ve kas gücünde artış görülmüştür.

  İştahı Azaltmaya Yardımcı Olur

  Avustralya’da yapılan bir araştırmada 28 obez erkek 4 gruba ayrıldı ve her grup farklı içecekler tüketti. 50 gr. whey içeren karışımı içen grubun 4 saat sonra açlık hormonları ölçüldüğünde, diğer gruplardan daha az olduğu görüldü. Whey uzun süreli tokluk sağlamaktadır ve iştah kontrolünü de sağlamaktadır.

  Yağ Yakıp Kas Kütlesini Korur

  Minnesota’da yapılan bir araştırmada deneklerin günlük kalorileri 500 kalori azaltıldı ve bir kısmına whey ve bir kısmına da eşit değerde başka bir içecek karışımı verildi. 12 haftanın sonunda whey tüketen grubun %6.1 daha fazla yağ yaktığı ve kas kütlesini koruduğu görüldü. Acıktığınız zamanlarda whey proteinli shake veya bar tüketebilirsiniz.

  Stresten Korumaktadır

  Hollanda’da yapılan bir araştırmada, yoğun stres ile mücadele eden 58 kişilik deney grubu ikiye ayrıldı ve bir gruba triptofan içeren whey, diğer gruba da plasebo etkili bir madde verildi. Araştırma sonucunda whey tüketenlerin daha az depresyon belirtisi gösterdiği ve diğerlerinden daha iyi bir ruh haline sahip olduğu görülmüştür.

  Kanserle Savaşır

  Kanser ölümcül bir hastalıktır ancak doğru beslenildiği ve sağlıklı bir yaşam sürdürüldüğü takdirde kanserden kurtulmak mümkündür. Yapılan bazı kanser araştırmaları göstermiştir ki, prostat ve kolon kanserinin önlenmesinde whey proteini etkili olmaktadır. Aile geçmişinizde bu kanser türleri varsa veya risk grubunda bulunuyorsanız, bu araştırma size yardımcı olacaktır ve whey protein kullanmaktan çekinmeyin.

  Kötü Kolesterolü Düşürmektedir

  Aşırı kilolu 70 kadın ve erkek arasında yapılan 12 haftalık bir araştırmada, izole whey proteini, kazein, yağ, insülin ve glikoz tüketen 5 farklı gruptan, whey proteini tüketenlerin toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinde yüksek bir düşüş görülmüştür.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir

  Alberta Üniversite’sinde fiziksel olarak aktif olan ve glutatyon (vücudun ürettiği en güçlü antioksidanlardan biri) seviyesi düşük erkekler arasında yapılan bir araştırmada, whey proteininin glutatyon seviyesini koruduğu ortaya çıkmıştır.

  Tansiyonu Düşürür ve Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

  Biyokimyager Susan Fluegel’in küçük ve büyük tansiyonu değişkenlik gösteren 71 kişi ile yapmış olduğu ve International Dairy Journal’da yayınlanan bir araştırmada görülmüştür ki, her gün düzenli olarak kullanılan whey proteini, tansiyonu 6 puan düşürmektedir. Yüksek tansiyon tedavi edildiği takdirde kalp hastalıkları ve inme riski %40 azalmaktadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz