0
More

  Raynaud Hastalığı Nedir?

  /

  /

  Raynaud hastalığı nedir? Çoğunlukla parmaklarda görülen, çeşitli etkilere bağlı olarak arterlerin daralması ile oluşan soğukluk ve siyanoz ile eşlik eden karakterize bir hastalıktır. İşte Raynaud Hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler…

  Raynaud Hastalığı Nedir?

  Deri ve tırnak atrofileri, distal falankstaki kılların dökülmesi gibi etkilerle belirtilerini sürdürse de arteryel vazospazma bağlı olarak ellerde soluk deri ve sararmış bir görüntü hakimdir.

  Venüllerin genişleyip siyanotik kan ile dolması, deride siyanozlu bir görünüm olmasına neden olur. Raynaud fenomeni için tipik özellikler bunlardır.

  Tam fizik muayenesi, anamnez alma, çeşitli laboratuvar tetkikleri (hemogram, sedimantasyon, biyokimya, tam idrar tetkikleri), soğuk testi (en çok uygulanan test) ve parmak pletismografisi yapılarak konur. Ayrıca renkli doppler de kullanılmaktadır.

  Raynaud hastalığı komplikasyonlarına bağlı olarak kangren, ülserasyon ve enfeksiyonlar gelişebilmektedir.

  Bir ya da daha fazla parmakta oluşan ağrı ya da ağrıya bağlı tam duyu kayıpları Raynaud için tipik belirtiler arasında sayılmaktadır.

  Parmaklarda yanma ve iğne batması, morarma ya da kızarmalar ve daha nadir olarak görülen nekrozlar ve ülserli lezyonlar Raynaud hastalığı için klinik belirtiler arasındadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz