0
More

  Quercetin

  /

  /

  Quercetin’in en önemli özelliklerinden biri; habis hücrelerinin büyümesini engellemesidir. Çeşitli sağlık sorunlarının tedavi edilmesi ve önlenmesine yardımcı olan antienflamatuar antioksidan özelliklere sahiptir. Bitkilerde üretilen flavonoid ve güçlü antioksidan olan Quercetin, bitki pigmentlerinin bir grubuna ait bileşiktir. Birçok meyve, sebze ve çiçeğin renginden sorumludur. Faydalarından yararlanmak için; elma, organik domates, üzüm, turunçgiller, yapraklı sebzeler ve çilek tüketmeniz gerekmektedir.

  Quercetin Faydaları

  Kalp Hastalığı

  Bileşikte bulunan antioksidanlar ateroskleroz olarak bilinen, arterlerde plak birikimi riskini azaltmak için büyük yetenek gösterirler. Antienflamatuar, kalp hastalığı için başka bir neden olan LDL kolesterolün neden olduğu hasarı önlemektedir. Meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlar yüksek miktarda tüketildiğinde kalbi güçlendirirler. Quercetin takviyesi ile kan basıncı ve hipertansiyon kontrol altına alınabilir.

  Alerjiye karşı koruma

  laboratuvar ortamında ürtiker, astım, saman nezlesi, alerjik öksürük gibi alerjik reaksiyonlara karşı Antienflamatuar test edilmiştir. Histamin ve diğer iltihap aracılarının üretilmesini ve salınmasını önler. Alerjik koşullar ile enfekte olma olasılığı azalır ve daha kolay iyileşmeyi sağlar.

  Kanserden koruma

  Hücreleri, serbest radikallerin kötü etkilerini nötralize ederek korumaktadır ve kanser hücrelerinin vücuttaki büyümesini azaltmaktadır. İn vitro çalışmalar sonucu; kanser hücrelerinin büyümesini kontrol edebildiğini ve prostat, meme, yumurtalık ve kolon kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Mast hücre inhibitörü gibi hareket etmesi nedeni ile kronik prostatit ve interstisyel sistit olanlara yardımcı olabilmektedir.

  Diğer yaraları

  Baze laboratuvar  çalışmaları sonucunda, Quercetin’in  in vitro bir nörotoksin olduğunu göstermiştir. Nörolojik hastalıklara karşı faydalı olabilir. Bu görüşe ise şüphe ile bakılmaktadır. Dayanıklılık, bağışıklı ve canlılığı arttırmaktadır. Sporcular için önemli bir besin takviyesi olarak görülebilir.

  Yan etkileri

  Quercetin bitkilerde doğal olarak meydana gelir ve çoğunlukla yan etkilere sahip değillerdir. Bazı insanlar besin takviyesi olarak alındığı zamanlarda hafif rahatsızlık bildirmiştir. Nefes darlığı, terleme, bulantı ve kusma gibi yan etkiler olduğunu söylemişlerdir. Narenciyeye karşı duyarlıysanız sindirim sistemini bozabilir. Aç karnınıza aldığınız zamanlarda, mide ekşimesi ve asit reflüsüne neden olabilir. Doğal yollar ile aldığınız zaman bir sorun olmayacaktır ancak besin takviyesi olarak alındığı durumlarda (fazla miktarda alındığında) bazı yan etkiler olabilmektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz