back to top
More

  Polipeptit

  /

  /

  Polipeptit, 10 ile 100 arasında aminoasit içeren amino asitler zinciridir. Daha fazla amino asit bulunduğunda ise proteinler söz konusu olur. Polipeptit ve protein isimlerinin ifade etmiş oldukları moleküller birbirine çok benzemektedir ve bazen eş anlamlı olarak da kullanılmaktadır.

  Doğal polipeptitler arasında; hormonlar, proteolitik enzimlerin özgül yavaşlatıcıları, alerjenler ve birçok antibiyotik (örnek olarak; penisilin) yer almaktadır. Sinir sisteminde polipetitlerin bulunması nispeten yakın zamana dayanmaktadır.

  Polipeptitler bazı nöronlarda hem de sindirim kanalının bazı hücrelerinde bulunmaktadırlar. Etkileri pek belirlenmemiş olmak ile birlikte, bir sinirsel iletici işlevi gördükleri düşünülmektedir. Günümüzde ise P maddesi, opioit peptitler (enkefalinler,endorfinler), anjiyotensin, somatostatin, gonadoliberin, tireoliberin, oksitosin, vazopressin, damar bağırsak peptiti, nörotensin, karnozin ve kolesistokinin bilinmektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz