Pnömoni Nedir?

Pnömoni Nedir? Akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan ve halk arasında zatürre olarak tabir edilen pnömoni hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

Pnömoni Nedir?

Pnömoni

Pnömoninin etyolojisinde birçok bakterinin yer aldığı yapılan araştırmalar ve deneyler doğrultusunda onaylanmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Pnömoni olguları, Amerika Birleşik Devletleri’nde ölüm nedenleri arasında ilk 6. sırada kabul ediliyor. Ayrıca Toplum Kökenli Pnömoni (TKP)’nin de ortaya çıkmasında geçerli sayılabilecek nitelikte pek çok faktör yer almaktadır.

giphyBunlardan bazıları; 65 yaşı geçiyor olmak, KOAH, bronşektazi, diyabet gibi toplumda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan birine veya birkaçına sahip olmanın önemli rolü vardır. Ayrıca alkolizm ve malnütrisyon da pnömoninin oluşumuna neden olarak gösterilebilir.

Pnömoni

Pnömoninin belirtileri nelerdir?

  • Üşüme ve titreme
  • Yüksek ateş
  • Öksürük
  • İltihaplı balgam
  • Bunlara takiben kuru öksürük
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş ağrısı

Zatürre ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.

Pnömoni

Zatürrenin tedavisi nasıl yapılır?

Birçok vakada yapılan gözlem ve araştırmalara bağlı olarak, uzmanlar evde tedavinin mümkün olabildiğiyle ilgili kanıya vardılar. Buna ek olarak tedavi türü hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmesi için uygulanacak tedavinin hastanın genel durumu, hastalık derecesi gibi çeşitli bilgiler ışığında ele alınması gerekir. Akciğer filmi ve kültür testleri gibi tetkikler sayesinde tanısı konulan pnömoni için tedavi en kısa sürede başlamalıdır.

Zatürrenin tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Zatürrenin tedavisinde kullanılan ilaçlar; vücuttaki zararlı mikroorganizmalarla savaşarak enfeksiyona sebep olan etkeni ortadan kaldırırlar. İşte o ilaçlar.

MOXAI 400mg/250ml İnfüzyon Solüsyonu

İlacın etken maddesi Moksifloksasin olup, enfeksiyona sebep olan birçok bakteriyi öldürmeye yarayan bir antibiyotiktir.

MOKSEFEN 400mg/250ml İnfüzyon Solüsyonu

İlacın etken maddesi Moksifloksasin olup, toplum kökenli zatürre gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

TEKOSIT 200 mg IM/IV Liyofilize Toz İçeren Flakon

İlacın etken maddesi Teikoplanin  olup, vücuttaki bakterilerle savaşan güçlü bir antibiyotiktir.

En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Antrenman Programları 

antrenmanprogramii

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz