back to top
More

  Yengeç Zihniyeti Nedir?

  Yengeç zihniyeti nedir? Crab mentality yani yengeç zihniyeti, “Eğer ben yapamıyorsam, hiç kimse yapamaz” ifadesiyle belirtilen bir düşünce sistemidir. Peki, yengeç zihniyeti nedir?

  Yengeç Zihniyeti Nedir?

  Bir kovanın içerisine bir sürü yengeç koyulduğunda, kaçmaya çalışan yengecin diğer yengeçler tarafından kovaya geri çekildiği görülür. Bu yüzden tüm yengeçler açlıktan ölene kadar kovanın içinde kalırlar. Aslına bakacak olursak, yengeçler tek başına kolayca kovadan dışarıya çıkabilir. Ancak yengeçler bir aradayken biraz tepeye çıkan yengeçleri birlik olup geri kovaya çekerler. Bu da birilerinin yemeği olana kadar o kovadan hiçbirinin çıkamayacağı anlamına gelir.

  İnsanlarda yengeç zihniyeti nasıl gerçekleşiyor?

  Hayatımızın her noktasında karşılaşabileceğimiz yengeç zihniyeti, birçok farklı sebebe bağlı olarak görülebilir. Özellikle aile ve sosyal çevrede sıklıkla karşılaşılan bu durum, kişinin mutsuz olmasına yol açabilir.

  Yengeç zihniyetine sahip olan kişiler, diğer insanlara karşı küçük düşürücü muamele yaparlar. Kendilerinin her zaman her şeyi bildiğini öne sürerler. Çevresindeki insanların mutlu ve başarılı olmasını istemezler. Bu başarılar, kişiyi içten içe yer bitirir. Bu zihniyet, kova içerisinde bulunan ve özgürlük arayışına giren yengeçleri temsil etmektedir. Yengeçler birbiri ardından kolayca kaçabilirler. Ancak bunu yapmazlar. Yengeçler birbirlerini aşağı çeker ve hiç kimsenin dışarı çıkmasına izin vermezler. En sonunda ise hepsi yem olurlar.

  Bu olayı insanlar açısından karşılaştırdığımızda; birbirini aşağıya çeken, bencil ve dar  zihniyete sahip insanları temsil ettiğini görürüz. Çoğunlukla başarı seviyesi düşük olan insanlarda bu davranışlar görülür.

  Öyle ki, bu insanlar “ben yapamıyorsam sen de yapamazsın” düşüncesini benimser ve hatalarını asla kabul etmezler. Her şeyi bildiklerini düşünen tavırları, merhametsiz oluşları ve yüksek egolarıyla hemen farkedilirler. Bu kişilerin verdikleri negatif enerjiden uzak durmalısınız.

  Yengeç zihniyeti tehlikeli midir?

  Bu zihniyete sahip insanlarla hayatımızın her alanında karşılaşabiliriz. Bu çok hoş bir durum olmamakla beraber, kişinin başarı ve motivasyon seviyesinin önemli bir ölçütte etkilenmesine yol açabilir. Yengeç zihniyetine sahip olan insanların ilk yapması gereken şey, bu konuda farkındalığını geliştirip, çözüm üreten bir sürece geçmeleridir.

  Sorunların çözümünde bazen farkındalık yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk bilincinde olmayı ve düşünce yapısını değiştirmeyi düşünebiliriz. Kendinizi daha başarılı ve saygıdeğer biri olarak görmek istiyorsanız, olaylara karşı sorun çözücü ve açık fikirli olmayı öğrenmelisiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz