Omuz Kasları Anatomisi. Üst ekstremite kasları çeşitli gruplara ayrılır. Omuz çok kompleksli bir yapıdan oluşmaktadır. İşte omuz kasları anatomisi.

Omuz Kasları Anatomisi

Önceki
Sonraki

Trapezius (Trapez Kası)

Trapezius
By Mikael Häggström.When using this image in external works, it may be cited as:Häggström, Mikael (2014). “Medical gallery of Mikael Häggström 2014”. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.008. ISSN 2002-4436. Public Domain.orBy Mikael Häggström, used with permission. – Image:Gray409.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2892631

Sırtımızdaki en yüzeysel kas trapez kasıdır. Bu kas; üst, orta ve alt bölge olmak üzere üçe ayrılır. Sırtta büyük bir yer kaplayan trapez kası aynı zamanda ilgi toplayan ve güçlü görünüm sağlayan kastır.

Üst trapez kafatasının köküne bağlanmaktadır. Temel görevi ise kürek kemiğini kaldırmaktır. Yüzeysel olan üst trapez kasının üzerinden başka bir kas geçmez.

 

Orta trapez kası ise kürek kemiklerinin arasında ve rhomboid kasının üzerinde yer almaktadır. Bu kas, yatay olarak uzanan çeşitli kas liflerinden oluşur.

Trapez kasın temel görevi scapular retraction (kürek kemiklerini birbirine yaklaştırma hareketi) sağlamaktır. Rhomboid kası ile beraber çalışır.

 

Önceki
Sonraki

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin