back to top
More

  Propolis Nedir?

  Propolis Nedir? Propolis, kahverengi ve reçinemsi üründür. Bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip bu madde; kovandaki mikropları yok eder, kovanın yalıtımını sağlar, dışarıdan gelecek tehlikelere karşı kovanı ve arıları korumaktadır. Ayrıca kovanın sterilizasyonu için de kullanılır.

  Propolis Nedir?

  Propolis, Yunanca’da “şehrin savunması” demektir. Arı poleninden çok daha farklı içeriğe sahiptir. B1, B2, C ve E vitamini kaynağıdır. Bunun dışında demir, magnezyum, kalsiyum, çinko ve bakır gibi mineralleri içermektedir.

  Faydaları nelerdir?

  Propolisin sağlık üzerindeki faydalarını araştıran 2000’den fazla araştırma bulunmaktadır.

  Antibakteriyel özelliği çok yüksektir. Bir araştırmada, hayvan üzerindeki yaralara propolis çözeltisi uygulanmasının, diyabetik sıçanlarda hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Anti-fungal ve anti-viral özelliklere de sahiptirler.

  Düzenli olarak tüketildiği zaman bağışıklık sistemini güçlendiren etkiye sahiptirler. Hastalanma sıklığınızı ve antibiyotik kullanımının azalmasını sağlamaktadır.

  Çocuklarda solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

  İçeriğinde barındırdığı 300 kadar aktif bileşen, kanser ile çeşitli yollarla mücadele etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda, kanser hücrelerinin yayılmasını önlemede ve kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini hafifletmede etkili olduğu söylenmektedir.

  Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nin 2002 yılında yapmış olduğu çalışmada, propolisin yanıkların iyileşmesini destekleyebileceği belirtilmiştir. Son dönemlerde propolis, kremlerde kullanılmaya başlanmıştır.

  Ayrıca ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır ve çürüğü önlemede kullanılmaktadır.

  Propolis nasıl kullanılır?

  Suda çözünebilen ve çözünemeyen olarak iki farklı şekilde kullanılabilmektedir.

  Suda çözünebilenleri; su meyve suyu, süt ile beraber karıştırılıp tüketilebilir.

  Suda çözünemeyenleri ise; bal, pekmez ya da yoğurtla beraber tüketilebilir.

  Bal veya arılara karşı bir alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere karşı reaksiyonunuz olabilir dikkatli olmanız gerekmektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii