back to top
More

  Olgun Kişiliğe Sahip Olduğunuzu Gösteren Davranışlar

  Olgun Kişiliğe Sahip Olduğunuzu Gösteren Davranışlar. Olgunluk nedir? Neden olgun kişiler toplumda daha fazla saygınlık görürler? Olgun olup olmadığımızı nasıl anlarız? İşte, olgun kişiliğe sahip olduğunuzu gösteren davranışlar…

  Olgun Kişiliğe Sahip Olduğunuzu Gösteren Davranışlar

  Olgunluk nedir? Olgun insanlar neler yapıyorlar?

  giphy

  Olgun insanların en büyük özelliği hayatı olduğu gibi kabul etmeleridir. Onlar, hayattan tat almasını iyi bilirler. Belki geçmişte ağır travmalarla yüzleşmiş olabilirler. Ancak bu kişiler geçmişi geçmişte bırakır ve daima ileriye yönelik hareket ederler.

  Olgunluğun bir başka göstergesi ise, bu bireyler kendilerine acıma duygusuyla bakmazlar. “Neden ben” diye sormak yerine, yaşadıklarının onları ileriye taşıyan köprü görevi gördüklerini iyi bilirler.

  Olgun insanlar, hatalarından ders alırlar.

  giphy

  Hayatta her daim öğrenmeye açık ve istekli olurlar. Kendilerine “ben kişilik gelişimini tamamladım” gibi keskin cümleler sarf etmezler. Çünkü bilirler ki, onlar bu hayata öğrenmeye ve deneyimlemeye gelmişlerdir. Yaşadıkları her durum ve olay, olgun bireyler için iyi birer öğretmendir. Belki de olgunluğun sırrı budur.

  Hayatta birçok durum ve problemlerle karşılaşırız. Sorunsuz bir hayat yaşayan kişi neredeyse yoktur. Kişilik gelişimini başarıyla sürdüren bireyler, karşılarına bir problem çıktığında sanki bir bulmaca çözüyormuş edasıyla hareket ederler. Onlar için sorunlar, çözülmesi gereken bir bulmaca gibidir. Sorunlardan kaçmaz, hayattan şikayetçi olmazlar.

  Hayatın iniş çıkışlarında kaybolmak yerine, adeta nehir gibi akmaya devam ederler.

  giphy

  Nehir, keskin virajlara, sert kayalıklara rağmen her zaman akmaya devam edecektir. Bu insanlarda aynen böyledir. İyi ya da kötü her ne yaşamış olurlarsa olsunlar, girdaba kapılmak yerine hayatı akışa bırakır ve sorgusuz güvenirler.

  Olgun insanlar asla sahte davranmaya ihtiyaç duymazlar.

  giphy

  Birileri sırf kendilerini beğensin diye hareketlerini değiştirmez ve kişiliklerinden ödün vermezler. Onlar yaşadıkları hata ve deneyimlerini, olgunluğun bir parçası olduğunu bilir ve buna göre hareket ederler.

  Hayata ve karşılarına çıkan durumlara karşı uyum gösterirler. Olgunluğun en büyük göstergelerinden biri de değişime direnç göstermemektir. Hayat, sürekli bu insanlara bir şeyler öğretmektedir.

  giphy

  Bu kişiler yaşadıkları her anın kıymetini bilirler. Çünkü, dünya onlar için birer öğrenme yeridir. Kendilerini bir nevi öğrenci gibi varsayarlar. Hata yapabilirler, sorunlarla mücadele ederken yıpranabilirler. Fakat hiçbir şey bu insanları yıldıramaz. İşte, bu yüzden olgunluk çok önemli ve güçlü bir kişiliğin vazgeçilmez kılavuzudur.

  Olgun insanlar, karşısındaki insanları etkilemek için, yapmacık davranmazlar.

  giphy

  Çünkü kendilerinin farkındadırlar ve daima geleceğe yönelik düşünürler. Doğal, özgüvenli ve eğlenceli birer karaktere sahiptirler. Ancak her insana bunu yansıtmazlar.

  Özgün olmayı severler. Kendi kararlarını onaylatma ihtiyacı duymaksızın gerçekleştirirler.

  giphy

  Hayatta karşılarına çıkan her insanı birer öğretmen gibi görürler. Öğretmenlerin yaptığı sınavları başarıyla geçer ya da muhtemel olarak bocalarlar. Ancak bu kişisel gelişimin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden her yaşadıkları durumdan bir şeyler öğrenmeye çalışır ve yanlışlardan ders çıkarırlar.

  giphy

  Hayat yolundaki en başarılı öğrenciler, işte bu sabırlı insanlar arasından çıkar. Çünkü pes etmek yerine hayatı kucaklar ve büyük bir özveriyle çabalarlar.

  Bir insanın tam anlamıyla olgunlaşması zor bir durumdur. Olgunluğun kıymetli ve aranan bir özellik olmasının bir sebebi de budur.

  giphy

  Hayatta herkes birtakım sorunlarla karşılaşır fakat pek az kişi bu sorunları olgunlukla karşılayabilir. Bu bireyler yaşadıklarının kıymetini bilir ve hayatı sorgusuz sualsiz kabul ederler. “Niye bunlar benim başıma geliyor” demek yerine yaşadıklarından bir şeyler öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye çalışırlar.

  giphy

  Onlar kimseyle muhatap olmazlar. Yalnızca kendileriyle ilgilenirler. Bu bir bencillik değildir. Sadece kendilerini geliştirirler. Bu yüzden insanlar hakkında değil, fikirler hakkında konuşur ve kendilerini savunurlar.

  Dedikodu yapmaz ve gereksiz konuşmalardan kaçınırlar.

  giphy

  Dedikodunun temelinde aşağılık kompleksi yatmaktadır. Özentilik ve tahammülsüzlük içeren bu davranış, hayat enerjisini çalmaya yeterlidir. Olgun bireyler böyle serzenişlerde bulunmazlar. Yalnızca kendi hayatlarıyla meşgul olurlar.

  Olgunluğun en önemli göstergelerinden birisi de insanların arzularına göre yaşamamaktır.

  giphy

  Bu bireyler kendilerini oldukları gibi kabul ederler. Birileri için değişmez, kendi sınırlarını benimser ve göstermekten çekinmezler. Onların bu özgüvenli davranışı kuşkusuz birçok insanı kendilerine hayran bırakmaktadır. Bu insanlar övgü beklemezler. Ağırbaşlı ve mütevazidirler. Onlar taklit etmez, daima taklit edilen kişi olurlar.

  giphy

  Bu bireyler hayatta deneyimlemiş oldukları her durumla gurur duyarlar. Geçmişlerinden utanmak yerine hayat tecrübesi edindiklerini bilir ve ona göre yaşarlar. Geçmişlerini unutmazlar. Ancak buna bağlı kalan bir yaşam da sürdürmezler.

  Ne istediklerini açık ve net bir şekilde ifade edebilirler.

  giphy

  Onlar iyi birer iletişimcidirler. İnsanların ruh hali ve duygularını gözlemleyip, ne istediklerini ve ne verebileceklerini çözümlerler.

  Çok net ve açık konuştukları için bazı insanlar tarafından dışlanabilirler. Olgunluk, patavatsızlık ile karıştırılmamalıdır. Oldukları gibi davranan bu bireyler, kişilere göre değil kendi hayat amaçlarına göre yol alırlar. İnsanlara değil, hedeflerine odaklanırlar.

  Olgun bireyler, lafı gevelemez ve olayları çarpıtmazlar. Konuyu evirip çevirmeden neyse onu çekinmeden anlatırlar. Bu yüzden güvenilir ve iyi niyetli kişilerdir.

  Onlarla arkadaşlık kurmak, kişilik gelişimine katkı sağlar.

  giphy

  Çünkü bu insanların paylaşacak bir bilgisi her zaman vardır. Onlarla asla sıkılmazsınız. Eğlendirmeyi ve mutlu etmeyi iyi bilirler ve bunu doğal yollardan sağlarlar.

  Olgun insanlar, herkesin karşısına çıkmaz fakat çıktığında kıymeti bilinmesi gereken önemli kişilerdir.

  giphy downsized large

  Güvenilir ve uzun süreli samimi dostluklar edinirler. Sahte, çıkara dayalı ve gerçeklik algısından uzak ilişkiler yerine sade arkadaşlıklar edinirler. Sözlere değil, davranışlara odaklanırlar. Bu özellikleri sayesinde manipüle edilemez ve kandırılmaları oldukça güçtür. Çünkü her şeyin farkındalar ve neyin ne olduğunu iyi biliyorlar.

  Olgunluğun bir diğer elzem noktası ise iyi birer sırdaş olmalarıdır. Çünkü sır tutabilmek bir kişilik göstergesidir. Her insanın güven veremeyeceği gibi sır tutmaması da bariz bir gerçektir.

  Olgun kişiliğe sahip bireyler, mantıklı hareket eder ve insanlarla iletişimlerine özen gösterirler.

  giphy

  İnsanlara değer verir ve yanlarında olurlar. Doğaldırlar. Küçük şeylerle mutlu olurlar. Bazen sevdiği bir şarkıyı dinlemek, kahve içmek gibi küçük ama etkili şeylerden faydalanırlar.

  Sahip olduklarının kıymetini bilir ve her anın tadını çıkarırlar.

  giphy downsized large

  Hayatı yaşamak, bu bireylerin temel prensibidir. Daima yaşayarak ve deneyimleyerek kişilik yapı taşını oluştururlar. Onlar fikirleriyle oldukça doğal ve orijinaldirler. Her olgun birey lider ruhlu değildir fakat lider ruhlu olanlar da olgun kişiliğe sahiplerdir.

  İnsanlarla beklenti içerisine girmezler.

  giphy

  Eğer bir başarı elde edeceklerse, kendi çabalarıyla zafere ulaşırlar. İnsanlara değer verirler fakat kimseyi hayatlarının merkezine koymazlar. Mutluluğu kovalamak yerine, hayatı yaşarlar. Bu sayede olumlu ya da olumsuz karşılaştıkları her durumda mutlu olmanın bir yolunu bulurlar.

  Haklı olduklarını kabul ettiklerinde yalnızca kendilerini ikna ederler.

  giphy

  Bir başkasına kendini kanıtlama ihtiyacı hissetmezler. Hayatlarında çok net ve açık oluşları sayesinde girdikleri her ortamda adından söz ettirmeyi başarırlar. Bu yüzden kıskanılan kişilerdir. Ancak onlar buna aldırmaz, hayatın tadını çıkarmaya devam ederler.

  Olgun bireylerin sergilediği davranışları sizler için sıraladık. Her insan değerlidir. İnsanların yaşam tarzları ve deneyimleri birer hayat yolculuğudur.

  Olgunluk da bunlardan biridir. Her insanda bulunmaz fakat sağlıklı bir kişilik gelişimi için ulaşmamız gereken erdemlerden birisidir. Böylece daha mutlu ve başarılı bir hayata sahip olabiliriz.

  Olgun Kişiliğe Sahip Olduğunuzu Gösteren Davranışlar adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz