back to top
More

  Stresi Azaltan Yiyecekler

  Stresi Azaltan Yiyecekler. Çağımızın hastalığı stresin beslenme alışkanlıklarımız üzerine bir etkisi var mı? Yapılan araştırmalara göre; insanlar stres altındayken daha fazla kahve ve sigara tüketme, öğün atlama, fast food tüketiminde aşırıya kaçma, su içmeyi ihmal etme, sağlığına dikkat etmeme, alkol veya tatlı tüketimini artırma eğilimi gösteriyorlar.

  Diyette yapılabilecek bazı düzenlemeler, stres altında olan kişiler için faydalı olabilir. Peki stresi azaltan yiyecekler hangileridir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

  Stresi Azaltan Yiyecekler

  Stresi kontrol altına alın: Somon

  Duygusal sağlığınız için Omega-3 yağ asitlerini sofranızdan eksik etmeyin. Yapılan bir araştırmaya göre Omega-3 tüketen bireylerde depresyon tedavisinde antidepresan kadar işe yaradığı gözlemlendi.

  Avokado

  Avokado, kan basıncısını dengeler, kolesterolü düşürür ve göz sağlığını korur. Vücudumuz için oldukça faydalı olan bu besin aynı zamanda stresle başa çıkabilmemizde de bize yol gösteriyor. Yaşanılan stresin seviyesini azaltarak kişinin kendisini daha huzurlu ve stresi azalmış bir şekilde hissetmesini sağlıyor.

  Badem

  E vitamini deposu olan badem, kalp için mükemmel bir besin olmasının yanında, içerisinde bulunan doymamış yağlar vücut sağlığı için önemlidir. depresyon ve stresi azaltmada da yardımcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

  Portakal

  İçerisinde C vitamini bulunan meyvelerin yaşanılan stresle baş etme konusunda daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Stres hormonunun ve yüksek tansiyonun (Hipertansiyon) C vitamini tüketildikten sonra daha da azaldığı yapılan birçok deneyle kanıtlanmış durumda.

  Tam tahıllar

  Stres faktörlerinden birisi de kuşkusuz magnezyum eksikliğidir. Tam tahıllı besinlerin içerisinde magnezyum bulunur. Ayrıca tahıllar serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak daha mutlu bir insan olmamızı sağlıyor.

  Tahılların Bilinen Diğer Faydaları

  İçerisinde bulunan karbonhidratlar ve lifler, kan şekerindeki olası dalgalanmaları önler. Enerjinin dengeli bir şekilde vücutta kullanılmasını kontrol eder. Böylece uzun süre dinç ve tok hissederiz.

  Yapılan araştırmalara göre tam buğday ekmeği, çavdar ürünler ive tam tahıllı kahvaltılık tüketimi, kalp ve damar hastalıklarını büyük ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca İngiliz vejetaryenler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, tam tahıllı ekmek tüketimi kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranını azalttığı belirlenmiştir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii