back to top
More

  Kilo Vermeniz Dursun İstemiyorsanız

  Kilo vermeniz dursun istemiyorsanız. Kalori azaltıp aktivite artırınca, kilo vermemeniz için hiçbir sebep yok. Kilo vermek için ihtiyacınız olan tek şey bir kalori açığı ve daha aktif bir vücut. Bu sayede vücut dışarıdan aldığı besinlerle yetinemeyecektir, yağ veya kas yakacaktır. Kas yakmaması için; protein, karbonhidrat ve yağ oranı iyi ayarlanmalıdır.

  Birçok kişi, kilo vermeye başlar fakat belli bir noktaya gelindiğinde kilo verme konusunda zorlanır. Tıkandığı noktadan sonra kilo vermekte sıkıntılar yaşar. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Metabolizma, genetik, beslenme bunlar önemli etkenlerdir.

  Bu duraksama dönemini geride bırakabilmek ve kilo verilmesine devam etmek için bilimin de desteklediği bir yöntem vardır. Birçok kişi üzerinde görülmüş ve kanıtlanmış olan bu yönteme siz de denemelisiniz.

  Kilo Vermeniz Dursun İstemiyorsanız

  Diyete Ara Verin

  Bu kulağa biraz saçma gelebilir. Neden tam kilo vermeye başlamışken diyete ara vereyim diyebilirsiniz, işte diyete ara vermenin faydaları.

  Diyete Ara Vermek

  Diyete ara vermek denildiğinde, her istediğinizi yiyebileceğinizi düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Sınırsız tatlı, fast food hayallerinizi bir kenara bırakın.

  Diyete ara vermek derken sizlere anlatmak istediğimiz; normal diyet kaloriniz yerine, ara sıra 1-2 haftalık periyotlarla yalnızca kilonuzu koruyacağınız kalorileri tüketin. Cheat day dediğimiz yani o gün istediğiniz bir yemeği (hamburger, pizza, tatlı vb) yiyebilirsiniz fakat abartmadan dozunda olması şartı ile.

  Eric Helms’in son yaptığı çalışmada 4 haftada 1 bu yöntemi uygulayan birçok beslenme uzmanı, sporcularda olumlu sonuç aldı. Hem de bu şekilde yağ yakımı da çok daha iyi bir boyuta taşındı. Her konuda, diyete ara verenler ara vermeyenlerden üstün sonuçlara sahipti. Diyete verdiğiniz ara ile metabolizmanızı sürekli olarak kalori tüketmeye alıştırmamış olursunuz ve diyete ara vermenin psikolojik faydalarını görmüş olursunuz.

  Metabolizmanız alıştıkça, birim zamanda yaktığınız yağ miktarı azalır. Bu nedenle diyetin son evrelerinde oldukça küçük miktarlarda kilo verirsiniz. Diyete vereceğiniz ara, bu durumu tamamen ortadan kaldırmasa da yağ yakımını çok daha verimli bir hale getirir. Zamanla daha az kilo verme durumu ortadan kalkar.

  Sürekli düşük kalorili besinler tüketmek sizi sadece fiziksel olarak değil, psikolojik açıdan da zorlar. Bu nedenle diyetinize ara vererek bilimsel araştırmaların da desteklediği psikolojik rahatlamayla diyete çok daha uzun soluklu tutunabilir, kilo vermeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz