back to top
More

  Tavukta Ne Kadar Protein Var?

  Tavukta Ne Kadar Protein Var? Tavuk dünya genelinde en çok tüketilen besin kaynaklarından biridir. Spor ile uğraşan kişiler arasında tavuk oldukça popülerdir. Vücut geliştirme ile ilgili kas gelişimi ve yağ yakımı süreçlerine destek olan en önemli besinlerden biridir.

  Bildiğiniz gibi tavuk birçok bölümden oluşmaktadır ve tavuğun hangi bölgesinde ne kadar protein olduğu spor yapanlar tarafından merak edilmektedir. O zaman hangi bölgesinde ne kadar protein olduğuna göz atalım.

  Tavukta Ne Kadar Protein Var?

  Tavuk Göğsü

  172 gramında 54 gram, 100 gramında 30-31 protein bulunmaktadır. Tüm dünyada en çok tercih edilen bölümlerden biridir.

  172 gramında 284 kalori bulunmaktadır ve 100 gramında ise 165 kalori bulunmaktadır. Yani %80 protein, %20 yağ kaynaklıdır.

  Bu bölge özellikle vücut geliştirme ile uğraşanlar ve kilo vermek isteyen kişiler arasında sıkça tercih edilmektedir.

  Kalçalı But

  52 gramında 13,5 gram protein bulunmaktadır. Kalçalı but ve sade but da sevilen parçalardır. Yemesi kolay ve lezzetlidir. Büyüklüğü ile sıkça tercih edilenler arasındadır ve fiyat olarak da tavuk göğsüne göre daha uygundur.

  100 gramında da 26-27 gram protein bulunmaktadır. 52 gramında 109 kalori ve 100 gramında 209 kalori bulunmaktadır. Yani %52 protein ve %47 yağ kaynaklıdır.

  Baget

  44 gramında 12,4 gram protein bulunmaktadır. Kalçalı but iki farklı bölümden oluşmaktadır. But veya baget olarak kısım ve kalça. Baget, tavuğun bacaklarına verilen isimdir. Yemesi lezzetli ve kolaydır.

  100 gramında 28,3 gram protein bulunmaktadır. 44 gram but 76 kaloridir ve 100 gramında 172 kalori bulunmaktadır. Yani %70 protein ve %30 yağ kaynaklıdır.

  Kanat

  21 gramında 6,4 gram protein ve 100 gramında 30,5 gram protein bulunmaktadır.

  Tavuk kanadı 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Uç kanat, orta kanat ve kanattan oluşmaktadır.

  Derisiz 21 gramında 42 kalori ve 100 gramında 203 kalori bulunmaktadır. %64 proteinden ve %36 yağdan oluşmaktadır.

  Derili 34 gramında 99 kaloriden ve %39 protein, %61 yağdan oluşmaktadır.

  Tavuğun hangi bölümü daha yararlıdır?

  Protein bakımından yüksek olan tavuk bölümlerini tüketmek, uzun süre boyunca tok kalmanıza yardımcı olur ve fazla kalori alımından kaçınmanızı sağlar. Zayıflamak isteyen biriyseniz, tavuğun protein bakımından daha fazla olduğu bölümlerini yemek daha sağlıklı olacaktır.

  Vücut geliştirme ile uğraşanların favorisi, protein bakımından zengin ve yağ bakımından en düşük olan bölge tavuk göğsüdür. Protein bakımından zengin olması ile kas gelişimine destek verir ve kontrollü şekilde yağ almalarına yardımcı olur.

  Siz tam tersi kilo almak istiyorum diyorsanız, tavuğun yağlı bölümlerini tercih etmelisiniz. Yağ makro besininin protein makro besinine oranla daha fazla kalori içermektedir. Gün içerisinde yakmış olduğunuz kaloriden daha fazla kalori almak kilo almanız konusunda size yardımcı olacaktır.

  Kas onarımı ve kas kütlesini artırmak gibi bir hedefiniz varsa, protein bakımından yüksek olan bölgeleri tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Bildiğiniz gibi protein kas gelişimi için önemlidir ve antrenmanları destekleyecek şekilde protein almak, kas onarımının süresini daha da hızlandırır.

  Özetleyecek olursak;

  • 100 gram tavuk göğsünde: 31 gram protein
  • 100 gram kalçalı butta: 26 gram protein
  • 100 gram kanatta: 30,5 protein
  • 100 gram but ve bagette: 28,3 gram protein bulunmaktadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik