back to top
More

  Başarısızlıklardan Ders Çıkarmak

  Başarısızlıklardan ders çıkarmakbu hayatta büyük işler başarmış insanlar, hata yapmadan, başarısızlığı tatmadan büyük işler başaramamıştır. Unutmayın başarıya giden yol, başarısızlıklarla doludur. Büyük işler başaran insanların hayatları incelendiğinde, başarıya giden yolda bir takım yanlışlıklar yaptıklarını görebilirsiniz.

  Başarısızlıklardan Ders Çıkarmak

  Başarılı insanlar ve başarısızlıkları

  Jimmy Wales, Wikipedia’nın kurucusu

  Jimmy Wales’in gençlik yıllarınız için verebileceği ders; “Gençlik yıllarınızda paranızı iyi kullanın ve değerlendirin ki, bir gün gerçekten hayata bir proje geçirmek istediğinizde elinizde bir sermayeniz olsun.” Bunun dışında Jimmy Wales yaş ilerleyince yat ve araba gibi lüks eşyalar için kredi çekilmesini yanlış bulmaktadır. “Sizin için geri dönüşü olan şeyler için para çekin; iş ve eğitim projesi gibi.”

  Alexander Ljung, SoundCloud’un kurucusu 

  Apple’ın kurucusu ve CEO’su olan Steve Jobs gibi bir üründe basit kullanımın en sofistike şey olduğunu düşünmektedir. “Bir şeyi kurgularken her özelliği katmak derdiniz olmamalı. Her şeyi en basit haliyle sunabilmek ve kullanıcının tecrübesini kolaylaştırmak asıl amacınız olmalı.” demektedir. Ne demek istediğini SoundCloud’un arayüzünden anlayabilirsiniz

  Tim Westergren, Pandora’nın kurucusu

  Piyasa değeri 2.5 milyar dolar olan Pandora adlı müzik-radyo web sitesinin kurucusudur. En pişman olduğu şey, gençken “iyi bir fikir” olduğuna inandığı projeleri hayata erkenden geçirmemiş olmasıdır. “Senelerce içgüdünüzü takip etmeyip, risk almamanızın yükü, içgüdünüzü takip takip edip başaramamaktan daha kötü.” demektedir. Her hatanın iyi bir öğretici olduğunu savunmaktadır. “Hepimiz bizim için çizilmiş güvenli ve düz yolda yürümeye o kadar alışmışız ki, kendi yolumuzu çizmek korkutucu geliyor.” Westergren’e göre; gençken risk almak “Keşke” demekten kat kat daha iyidir.

  Bill Ready, Braintree’nin kurucusu

  Mobil ödeme platformu olan Braintree’nin kurucu Bill Ready de Bing Gordan’a benzer öğüt vermektedir. “Çevrenizi ilgilendiğiniz dalda harika insanlarla çevirin. Genç bir mühendisken ben her şeyi bildiğimi sanıyordum. Piştikçe öğrendim ki, bildiğim şeyler sınırlı ve çevremdeki tecrübeli insanlardan öğreneceğim çok şey var.” Bill Ready, bu insanları dinlemenin ve aklınıza bir şey koyduysanız korkusuz olmanın önemini vurgulamaktadır. “İlgilendiğiniz sektörde birçok başarılı şirket olsa da korkmayın. Braintree’nin benzeri işlerini yapan birçok büyük şirket var. Ancak biz onların yaptığı şeyi yaparken başarısız olmaktan korkmuyoruz.” demektedir.

  Bing Gordon, Kleiner Perkins Caufield Byers ortağı

  Yapmış olduğu yatırımlar arasında; Path, Spotify ve Twitter gibi çok başarılı girişimleri bulunan Bing Gordon’un tavsiyesi; “Olabildiğince çok çalışın, sonra daha da çok çalışın.” İş hayatına genç yaşta atılanların büyük bir avantajının olduğunun altını çizmektedir. Gordon iş hayatına 28 yaşında başlamıştır. Üniversiteden yeni mezun kişilerin şevkle ve en iyi fikirlere sahip kişiler olduğundan bahsetmektedir. Bu gençlerin kendilerinden birkaç jenerasyon büyük bir yol göstericilerinin olmasının da son derece önemli olduğunu söylemektedir. “Kendinizden yaşça büyük, patron-çalışan ilişkinizin olmadığı birinden kariyerinize dair tavsiyeler almanız size çok yarar sağlayacaktır.”demektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz