back to top
More

  Lider Nedir ve Ne Yapar?

  Lider nedir ve ne yapar? Lider güzel sözler söyleyen, insanları motive eden, şirketi veya topluluğu temsil eden, havalı gözüken kişi değildir!

  Lider Nedir ve Ne Yapar?

  Liderlerin var olmasının nedeni insanlara hizmettir

  Yerinde sayan, yol kat etmeye çaba sarf etmeyen bir toplumun lidere ihtiyacı yoktur. Yöneticiler mevcut düzeni sürdürebilmek ve sorunlara çözüm bulmak için bulunurken liderler ise, değişimi yönetmek için vardır. Yapılan bir işin başında lider varsa orada değişim vardır. Değişimin olmadığı bir yerde lidere zaten ihtiyaç yoktur.

  Liderin amacı ise; şirketin veya ülkenin daha iyi bir yere (seviyeye) ulaşmasını sağlamaktır. Liderin kendi çıkarları için değil toplumun çıkarları için hizmet etmesi gerekmektedir. Kendi başarısını, kendi çıkarlarını, şan ve şöhretini düşünen insanlardan lider olmaz. Barack Obama’nın yemin töreninde Rick Warren “Bir liderin kendisine sorması gereken en önemli soru; nelere sahip olduğu değil, sahip oldukları ile neler yaptığıdır.” demiştir.

  İnisiyatif

  İnisiyatif, doğrunun söylenmeden yapılmasıdır. – Irwing Mack

  İnisiyatif, herhangi bir karar verilmesi gerektiği durumda, içinde bulunulan duruma göre, kalıpların ve kuralların dışını çıkılarak kendi başına esnek karar verebilme gücü ve yeteneğine denir.

  İnisiyatif kelimesi, Fransızca kökenlidir. (Initiative: öncelik, tedbir, girişim) “bir şeyi ilk olarak yapmak, karar alabilme yeteneği, karar ve öncelik üstünlüğü” anlamlarında kullanılmaktadır. İnisiyatif, bir eylemi başlatmak, sürdürmek ve tamamlamaktır.

  Bu tanım da liderlere uyan bir tanımdır. Bir insanın liderlik yapabilmesi için kimseden yetki almaya ihtiyacı yoktur. İçinde bulunduğu durumun farkında olan ve yapılması gerekeni yapan, birisinden talimat almaya gerek duymadan yapan herkes liderlik yapmış olur.

  Liderlik; göreve atanmak değil, sorumluluk üstlenmek ve inisiyatif kullanmaktır.

  İş hayatlarında inisiyatif sahibi olan kişilerden çeşitli ve zorlayıcı etkinlikler içerisinde yer almaları, engeller ve riskler karşısında dahi isteklerini ve azimlerini korumaları, hedefe ulaşıncaya dek vazgeçmemeleri beklenmektedir.

  Karakter sahibi

  Karaktersiz bir insandan asla lider olamaz. Karakter sahibi olmak, doğuştan gelen bir özellik değildir. Hayat boyunca edinilen deneyimler ve kendini geliştirmeyle elde edilen bir özelliktir.

  İkna etme ve empati

  Liderler, farklı kökenleri olan, farklı kişiliklere sahip olan insanları olduğu gibi kabul ederek onları ortak değerler ve ortak bir hedef için bir araya getirirler. Empati kurmayan, karşısındaki insanın ne hissettiğini anlamayan biri liderlik yapamaz. Bunları yapamayan birinin de doğal olarak karşısındaki insanı motive etmesi, ikna etmesi ve hedefe yönlendirmesi mümkün değildir.

  Herkesi oyuna dahil etmek

  İnsanlar iyi işler yaptıklarında takdir edilmek isterler. Bu durumda da kendilerini iyi hissederler ve yapmış oldukları işte anlam bulurlar. Yapmış oldukları işten anlam bulamazlarsa, ilişkileri sadece menfaatleri üzerine olur. Liderler yapması gereken şeylerden biri de; insanların bir vizyon için çalışmasını sağlamaktır. Çalışanlara sadece yaptıkları iş için maddi olarak karşılık vermek yeterli değildir. Yapmış oldukları işe gönülden katılım verebilmeleri için lider ile aynı ideali ve değerleri paylaşıyor olmaları gerekmektedir.

  Değerlere ve ilkelere bağlı kalmak

  İnsanları her gün kuralları değiştirerek yönetmek, düzensizlik ve kaos ortamı yaratmaktan başka bir işe yaramaz. İnsanlar, liderin kararlarını öngörebilmek ister. Liderin kararlarını öngördükleri sürece kendilerini güvende hissederler ve verimli bir şekilde çalışırlar. Bunu sağlamak için liderin kurallar koyması ve başta kendisi olmak üzere herkesin bu kurallara uymasını sağlaması gerekir.

  Rehberlik etmek

  Liderin insanlarla iletişim kurması, etkileşim içinde olması ve görünür olması gerekir. İnsanlar liderlerine bakarak yönlerini bulurlar. Onunla özdeşleşirler ve liderin ayak izlerini takip ederler.

  İnsan yetiştirmek

  Liderlerin en önemli görevlerinden biri de, yetenekli insanları etrafında toplayıp onların gelişmesine yardımcı olmaktır. Liderler kendilerine yoldaşlık edenleri geliştirdikleri ve onları yücelttikleri ölçüde yükselirler.

  Başarıların sürdürülebilmesi için güçlü bir insan kaynağına ihtiyaç vardır.

  İyimserlik

  Lider olan biri daha iyisinin mümkün olduğuna inanır ver ona doğru ilerler. Liderler sorun üretmek için değil çözüm üretmek için çalışırlar. Bulunduğu toplumun daha iyisini hak ettiğini ve bunun için de hareket etmesi gerektiğini düşünen bir insanın kötümser olması mümkün değildir. İyimserlik liderin doğasında vardır. İyimser olmayan birinin lider olması mümkün değildir.

  Etkili olmak

  Liderlik sonuç alma yani etkili olmaktır. Bir liderin başarısının ölçüsü, almış olduğu alkışlar değil, sonuçtur. Yani liderlik demek etkili olmak demektir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz