0
More

  Kendimize Yalan Söylemek

  Kendimize Yalan Söylemek. Bazen iç sesimiz bize birçok konuda aydınlatıcı fikirler sunabilir. Ancak bunların kendimizi kandırmadığından ve bir sonuca vardığından emin olmamız gerekir. Kendimize yalan söylemek, sıklıkla yaptığımız hatalardan biridir ve geçici olarak vicdani rahatlama (!) sunar.

  Kendimize Yalan Söylemek

  giphy

  İnsanın en büyük dostu da düşmanı da kendisinden başkası değildir. Düşüncelerimizle hayatımızı şekillendirir, duygularımızla kendimizi ifade ederiz. Bazılarımız bu süreçte kendi kafasının içerisinde, zihnini sürekli meşgul eden şeyleri dışarı vuramaz bu yüzden içine atar. Bu konular birikir, birikir ve birikmeye daha çok devam eder. Peki, ya sonra ne olur?

  Gerçeklerle yüzleştiğimizde bazen kendimizi boşluğa düşmüş gibi hissederiz. Neden bu hayatta olduğumuzu ve kendi benliğimizin en üst sınırını merak eder dururuz. Bu süreçte kendimizi kandırır, bir diğer deyişle yalan söyleriz. Peki, bu nasıl olur? Gelin, biraz inceleyelim.

  “… yaparsam güzel olacak”

  giphy

  Spor yaparsam güzel olacak, sevgilim olduğunda hayatım mükemmel olacak, şu okulu kazanırsam her şey yoluna girecek, yeni çıkan bu ürünü aldığımda hayatım dört dörtlük olacak gibi binlerce örnekler sunabiliriz. Ancak hepsinin ana teması birbirinin aynısı.

  Mutlu olmayı sürekli bir amaca bağlıyoruz ve bu duyguyu sürekli erteliyoruz. O kıyafeti aldığında da evet mutlu olabilirsin ancak bu sana yetmeyecek ve hep daha fazlasını isteyeceksin. O okulu kazandığında çok mutlu olabilirsin ancak kazanmadığında da mutlu olmanın bir yolunu kendi içinde bulabilmelisin. Mutlu olabilmeyi maddi değerlerden çok manevi olgulara yüklediğimiz zaman iç huzuru yakalayabilir ve daha huzurlu olabiliriz.

  giphy

  Sakin bir yaz akşamı kahve içip müzik dinlerken, sevdiğimiz insanlarla anlamlı sohbetler etmek, o son model telefonun verdiği mutluluktan daha değerli olabilir. Ya da bir deniz kenarında huzurlu bir gün geçirmek, yılın stresini ve yorgunluğunu bizden alabilir. Kısacası küçük ama anlamlı şeylerden de mutlu olabilmeyi öğrenmeliyiz. Böylece isteklerimiz gerçekleşmediğinde de onlara üzülmek yerine önümüzdeki belki de bu zamana kadar göremediğimiz fırsatları yakalayabilme şansını elde ederiz.

  Yalanların en zoru kendimize söylediklerimizdir. Çünkü bunu fark etmek ve ortaya çıkarmak uzun yıllar alabilir

  giphy

  Hepimiz kendimize zaman zaman yalanlar söyleriz. Yarın olsun spora başlayacağım, eğer istediğim kişi bana mesaj atarsa çok iyi hissedeceğim, yapmak istiyorum ama vaktim yok ki…

  Her şey için her zaman bir bahanemiz hazırdır. Bir şeyler başarmak isteriz ancak ya vaktimiz yoktur ya da canımız o anda onu gerçekleştirmek istemiyordur. Bütün mazeretleri bir kenara bırak ve hatta hepsini sil gitsin!

  Çünkü bunlar hayatımızda hiçbir işe yaramayan hatta enerjimizi çalan boş cümlelerdir. Kendimize rahatlıkla yalan söyler ve kandırırız çünkü bunu yapmak hoşumuza gider.

  giphy

  Tembellik yapmak, zorluklarla mücadele etmekten çoğu zaman daha çekici gelir. Bütün bunlardan kurtulmak istiyorsak öncelikle kendimizi kandırmaktan vazgeçmeliyiz. Böylece daha gerçekçi kararlar alabilir ve yolumuza devam edebiliriz.

  Peki, kendimize yalan söylemekten nasıl vazgeçebiliriz bunun cevabını hiç düşündünüz mü? Aslında cevabı çok basittir ve bunu uzakta aramamak gerekir. Eğer kendimizi yeterince tanırsak ve neyi isteyip neyden uzaklaştığımızı iyi ayırt edebilirsek, işte o zaman daha anlamlı davranışlar sergileyebiliriz.

  Örneğin, istenmediğiniz bir davete çağrıldınız. Gitmeyi hiç istemiyorsunuz ama hayır da diyemiyorsunuz çünkü arkadaşlık ilişkilerinizin zedelenmesine tahammül edemezsiniz. Ancak hayır da diyemediğiniz için “mecburiyetten” daveti kabul ediyorsunuz. Böyle bir hareket sizce de mantığa ters düşmüyor mu? Eğer istemiyorsanız neden daveti kabul ettiniz? Bunları kendinize sorun ve aldığınız cevapları tartın.

  giphy

  Sonuçlara gelecek olursak, kendimizi yeterince tanır ve keşfedersek başkaları için istemediğimiz bir teklifi kibarca reddedebiliriz. Kısaca dürüst olmalıyız. Bir şeyi istemiyorsak hayır diyebilmeli ve bu konuda kararlı olabilmeliyiz. Böylece zamanla fikirlerimiz daha da netleşecek ve ne istediğimizi bileceğiz. Kendimize yalan söylemek yerine olması gereken neyse o şekilde davranabilmeliyiz.

  giphy

  Unutmayın! Kendimizi iyi tanıyabilmek ve özsaygımızı koruyup dürüst bir şekilde istediklerimizi ortaya koyabilmek, kişisel gelişimin önemli ve atlanılmaması gereken bir parçasıdır. Böylece içsel huzura bir adım daha yaklaşabiliriz.

  Kendimize Yalan Söylemek adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz