back to top
More

  Atopik Dermatit Nedir?

  Atopik Dermatit Nedir? Alerjik egzama olarak da nitelendirilen atopik dermatit, genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer atopik hastalıklara sahip ailelerde sıklıkla görülen dermatit, kaşıntılar ve kızarıklıklarla seyreder.

  Atopik Dermatit Nedir?

  Genellikle erken çocukluk döneminde farkedilen ve ilerleyen zamanlarda alerjik rinit ya da astım gibi hastalıkların habercisi olabilen atopik dermatit, %50 oranında ilk yaş içerisinde, %80 kadarında ise ilk beş yaşta ortaya çıkmaktadır

  Atopik dermatit, ülkemizde en sık görülen deri hastalıklarından birisidir. Türkiye’de görülme sıklığı düşünüldüğünde çocuklarda %2-10 arasında iken, erişkinlerde bu oran %1-3 arasında değişiklik göstermektedir. Bu oran hiçte az olmamakla birlikte, ilerleyen zamanlarda başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

  Süt çocukluğu döneminde en sık yüzde meydana gelen ve buna eşlik eden; saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülen dermatit, kaşıntılara ve deride kalınlaşmalara sebep olur.

  İki yaşından büyük çocuklara ise çoğunlukla dirsek önü, diz arkası ve boyun gibi bölgelerde görülür. Egzemanın görüldüğü bölgelerde kabarıklaşma ve deri çizgilerininin belirginleşmesi gözlemlenmektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz