back to top
More

  Evde Yapılabilecek Aktiviteler

  Evdeyken yapacak bir şey bulamadığınızda derdinize derman olan, size bu konuda yardımcı olabilecek bir içerik hazırladık. Evde yapılabilecek aktiviteler listemizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

  Evde Yapılabilecek Aktiviteler

  Strateji ve akıl oyunları oynayın

  Televizyonu kapatın ve ailenizi de davet ederek güzel bir strateji oyununun tadını çıkartın. Monopoly gibi klasik bir oyundan, daha geniş kapsamlı oyunlara kadar pek çok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Tabudan kartlara, pratik zeka oyunlarından kelime bulmacaya, genel kültürden matematik zarlarına kadar çeşitli kutu oyunlarını tercih edebilirsiniz.

  Zeka oyunlarının faydaları

  • Bulmaca ve sudoku çözmek, zeka oyunları oynama, satranç, rubik küp ve kelime oyunları oynamak gibi aktiviteler beyne yoğun bir egzersiz yaptırıyor. Bu sayede bireyin odaklanma ve hatırlama gibi aktivitelerde daha başarılı olduğu gözlemleniyor. Zeka oyunları sayesinde kişiye daha çabuk karar verme, çözüm odaklı düşünme, ileriye dönük fikir yürütme (öngörme), mevcut olasılıkları ve ileriye yönelik olasılıkları hesaplama, mantığı etkili bir şekilde kullanma, hafızayı daha aktif ve güçlü bir şekilde kullanma gibi beceriler kazandırıyor.
  • Bireylerin kendilerine olan güvenlerinin artmasına, daha stratejik düşünmeye, yüksek konsantrasyon seviyesine sahip olmaya, araştırmacı ve sorgulayıcı bir bakış açısına sahip olmaya teşvik ediyor.

  Puzzle yapın

  Boş vakit değerlendirmenin en güzel yollarından biri de puzzle yapmaktır. Kimimiz için bir hobiyken, kimimiz içinse tutkulu bir takıntıdır puzzle.

  Puzzle yapmanın faydaları

  • Bağımlılık yapan bir uğraştır. Hem keyif verici hem de dinlendirici bir hobidir.
  • Zihninizi meşgul ederek kötü düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Terapi gibidir adeta. Sıkıntılı durumlardan, canınızı sıkan olaylardan bir süre uzaklaşmanızı sağlayabilir.
  • Bedeninizi dinlendirmenize olanak sağlar. İnsana yaşadığını hissettirebilir.
  • Puzzle yapmak bir nevi sabrınızı geliştirmektir. Olaylara karşı daha pratik ve sabırlı olmayı tecrübe edersiniz.

  Yemek yapın

  Kendinize ve sevdiklerinize güzel bir sofra hazırlayarak boş vakitlerinizin tadını çıkarabilirsiniz. Yemek pişirmek bazı insanlar için bir hobiyken, bazıları içinse büyük bir tutkudur.

  Yemek yapmanın psikolojimize faydaları

  • Yemek pişirmek genel anlamda bir sevgi ifadesidir. İnsanın sevdiklerine özel olarak yaptığı bir eylemdir. Kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Kendiniz için yemek hazırlıyorsanız, bu davranış kendinizi sevdiğinizi ve değer verdiğinizi gösterir.
  • Yemek pişirmek beş duyuyu birden harekete geçirdiğinden, motivasyon vermektedir. Kişinin daha olumlu düşünmesine ve tüm dikkatini bir noktaya toplayarak zihnini boşaltmasına yardımcı olacaktır. Yemek pişirmek bir nevi meditasyon yöntemidir.
  • Yemek pişirirken karar verme, planlama ve organizasyon gibi temel becerilerden sorumlusunuz. Bunların her biri ruh sağlığınıza iyi gelmekle beraber, olumsuzluklardan uzaklaşmanızı ve kendinize olan özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

  Bol bol okuyun ve araştırın

  Zaman zaman hepimizin okumak isteyip de zaman bulamadığı kitaplar olmuştur. Okumaktan zevk alacağınız kitaplara göz atın.

  Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları

  • Stresi yenmenin en etkili yoludur. 2009 yılında Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kitap okumak ve kendine çay doldurmak gibi temel aktivitelerin kişilerin stresini azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiş.
  • Kitap okuyarak zekanızı keskinleştirebilirsiniz. Neurology dergisinde yayınlanan, ortalama 89 yaşına kadar yaşayan 294 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, kitap okumaya daha fazla zaman ayıran kişilerin, hafıza kaybı gibi yaşlanma etkilerini diğer insanlara oranla daha az yaşıyorlar.
  • Kitap okuyarak anlama kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Kısacası ne kadar okursanız, diğer insanlara oranla daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kitap okuyan ve kelime dağarcığı daha geniş olan insanların, okuma testlerinde ve diğer derslerde de daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.

  Hoşunuza giden filmleri izleyin

  Evde izleyebileceğiniz 36 film önerisi

  Film Tür IMDb Netflix’te Var Mı
  Inception Bilim Kurgu, Dram 8.8 Var
  Fight Club Dram, Gerilim 8.8 Var
  The Matrix Aksiyon, Bilim Kurgu 8.7 Var
  Interstellar Bilim Kurgu, Dram 8.7 Var
  Parasite Gerilim, Dram, Komedi 8.6 Yok
  American X History Dram, Suç 8.5 Yok
  The Departed Suç, Gerilim 8.5 Var
  Joker Dram, Suç 8.5 Yok
  For Sama Belgesel 8.5 Yok
  American Beauty Dram 8.3 Yok
  A Separation Dram 8.3 Yok
  1917 Dram, Savaş 8.3 Yok
  12 Years a Slave Dram, Biyografi 8.1 Var
  Mad Max Aksiyon 8.1 Var
  Room Dram 8.1 Var
  The Grand Budapest Hotel Dram 8.1 Yok
  Spotlight Tarihi, Dram 8.1 Yok
  Ford Vs. Ferrari Dram 8.1 Yok
  Marriage Story Dram 8.0 Var
  Black Swan Dram 8.0 Yok
  Shoplifters Suç, Dram 8.0 Yok
  Honeyland Belgesel 8.0 Yok
  Dunkirk Savaş, Dram 7.9 Var
  Before Midnight Dram, Romantik 7.9 Yok
  Faces Places Belgesel 7.9 Yok
  Amour Dram 7.9 Yok
  Call Me By Your Name Dram 7.9 Yok
  Knives Out Komedi 7.9 Yok
  Boyhood Dram 7.9 Yok
  Little Women Romantik, Dönem, Dram 7.9 Yok
  Turin Horse Dram 7.8 Yok
  Birdman Dram 7.7 Var
  Once Upon a Time in Hollywood Komedi, Dram 7.7 Yok
  The Farewell Dram 7.6 Yok
  Lady Bird Dram 7.4 Var
  The Great Gatsby Dram 7.2 Var

  Ev işleri yapın

  Her insanın belirli sorumlulukları vardır. Ev içinde yapılması gerekenler de bunlardan bazılarıdır. Yalnızca ev işlerini yaparak bile stresten uzaklaşabilirsiniz.

  Evi düzenli ve temiz tutmanın faydaları

  • Uyku bozukluğu ve odaklanma gibi sorunlardan uzaklaşırız.
  • Evin dağınık olması kişinin olumsuz düşüncelere kapılmasını ve dikkatini toparlayamamasına neden olur. Temiz bir ev sayesinde odaklanma sorunlarından kurtulabilirsiniz.
  • Hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı için temiz bir ortamda yaşamak önemlidir. Kişisel temizliğe dikkat etmek, evi günlük olarak havalandırmak gibi alışkanlıklar sayesinde pek çok hastalıktan korunabiliriz.
  • Evde oluşan dağınıklık ve karışıklıklar, zihnin bulanık bir hal almasına neden olur. Temiz ve toplu bir odada kişi kendini daha huzurlu ve mutlu hisseder.
  • Düzenli olarak temizlenmeyen bir evde, pek çok zararlı patojen üreyebilir. Bu patojenler solunum yolu hastalıklarından kronik rahatsızlığa kadar pek çok sağlık sorunlarına sebep verebilir. Bu yüzden evi düzenli olarak temizlemek ve havalanmasını sağlamak önemlidir.
  • Yaşam alanınıza saygı duymanız, kendinize de saygı duyduğunu gösterir. Böylece işlerinizi daha planlı bir şekilde yönetirsiniz.
  • Toplu bir evde eşyalarınız kolay kolay kaybolmayacağı için aradığınız bir şeyi kolaylıkla bulursunuz. Bu sayede vakit kazanır ve işlerinizi aksatmadan gerçekleştirebilirsiniz.
  • ABD’de yapılan bir araştırmaya göre her iki kişiden birinin, evin dağınık olmasından dolayı arkadaşlarını davet etmediğini ortaya çıkardı. Oysa toplu bir ev sayesinde arkadaşlıklarınızı güçlendirmeniz daha kolay bir hal alacaktır.
  • Evinizde yer alan eski eşyalar, pek çok eski anıyı da beraberinde getirecektir. Evi düzenli olarak temizleyip evdeki fazlalıklardan kurtulmanız gerekir. Böylece geçmişi unutmanız da kolaylaşacaktır.
  • Pencere tutacakları, mobilya kulpları, lavabolar, sabunluklar, prizler ve kapı kolları virüsleri en çok muhafaza eden bölgeler arasındadır. Uygun temizleyiciler veya sirkeli suyla bu bölgeleri temizleyerek evinizde istenmeyen mikropların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

  Evinize yeni bir hava katın

  Eğer canınız çok sıkılıyorsa, evinizdeki odaları teker teker gezip, ufak değişiklikler sayesinde yeni bir oda düzeni kurabilirsiniz. Salonunuzdaki koltuğun yerini değiştirmek, masanın yönünü değiştirmek gibi pratik taktikleri uygulayabilirsiniz. Sehpaların yerini değiştirebilir, yaşamınızı kolaylaştıracak ev taktiklerini deneyebilirsiniz.

  Spor yapın

  Spor yapmak hem fiziksel performansınızı geliştirir hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Web sitemizde bulunan antrenman programlarından hedefinize uygun olanı seçerek fazla yağlarınızdan kurtulabilir, kas kütlesi elde edebilir ve kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz