0
More

  Duyguları Kontrol Edebilmek

  Duyguları Kontrol Edebilmek. Hepimiz zaman zaman birileriyle konuşmaya ve içimizdekileri dökmeye ihtiyaç duyarız. Bu yüzden duyguları kontrol edebilmek ve doğru ifade edebilmek çok önemlidir. İşte, iletişimde duygular ve doğru ifade edebilmek ile ilgili önemli kurallar…

  Duyguları Kontrol Edebilmek

  giphy

  Duygularınızı Gizlemeyin

  Birine karşı kırılmış ve hatta ona çok kızmış olabilirsiniz. Ama bunu neden gizleme gereği duyuyorsunuz? Neden kızgınlığınızı dile getirmek yerine duygularınızı içinize attığınızı hiç düşündünüz mü? Gelin, bu konuya birlikte göz gezdirelim.

  Genellikle duygularımızı açık ve yoğun bir şekilde ifade ederken çok zorlanırız. Bunun temelinde birçok faktör yatmaktadır. Ancak en önemli eksikliklerimizden birisi korkularımız ve bunlarla başa çıkma yöntemimizdir. Peki, neyden bu kadar korkarız?

  giphy

  Karşımızdaki insanın bizi anlattığımız gibi anlamamasından mı? Yoksa yanlış anlaşılmaktan ya da daha kötüsü olan hiç anlaşılamamaktan mı korkarız? Mevlana’nın çok meşhur bir sözü vardır: “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” O zaman durum böyleyken, neden kendi kendimizi yiyip bitiriyoruz?

  giphy

  Duygularla başa çıkarken birçok karmaşık durumla yüzleşiriz. Bunların bazıları iyi yönde ilerlerken bazıları da olumsuz çalışmaya meyillidir. “Mesajıma cevap vermedi, kesin başka birisiyle konuşuyor” ya da “En son dışarı çıkmıştı, neden hala aramadı? Yoksa beni önemsemiyor mu?” gibi duygu karışıklıkları bunlardan bazılarıdır.

  Duygu karışıklığı diyorum çünkü henüz netleşmemiş yani ortada karışık durumlar var. Mesaja cevap verememesinin nedeni unutmuş olması ya da kafasının başka bir konuyla meşgul olması olabilir. Yine aynı şekilde dışarıdayken aramadıysa belki de şarjı azalmıştır ve eve yetişmeye çalışıyordur. Neden karşımızdaki insan ve olaylarla ilgili hep en kötü senaryoyu yazıyoruz? Bunu tartışarak belki de sorunun köküne inmiş olabilirsiniz.

  giphy

  Duygular kimi zaman kafamızı karıştırır ve zihnimizi bulandırır. Mantıklı kararlar vermemizi ve analitik düşünme yetimizi zorlar.

  Hiç kendinize “ben bu hatayı nasıl yaparım, şimdiki aklım olsa ona şöyle derdim” dediğiniz oldu mu? Birçoğumuzun başına bu durum gelmiştir. Genellikle ani duygularla karar verir ve duyguların kölesi oluruz. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Çünkü duygular manipüle edilebilir ve kandırılmaya açıktır. Bu yüzden mantığımızı da devreye sokmalı ve ikisi arasındaki ihtişamlı dengeyi kurup doğru kararları verebilmeliyiz.

  giphy

  Duyguları kontrol edebilmek ve doğru ifade edebilmek için kendimizi tanımalı ve neye ihtiyacımız olduğunu bilmeliyiz. Bazen bunun yolu, bize iyi gelmeyen her şeyden uzaklaşmak ve tek başına düşünmekten geçer. Sakin bir ortamda müzik ve kahve eşliğinde bunu gerçekleştirebilirsiniz.

  Hangi Duygulardan Şikayetçiyseniz, En Çok Onu Yapmayı Tercih Ediyorsunuz

  giphy

  “Öfkemi kontrol edemiyorum”, “sürekli sinirleniyorum her şey beni çıldırtıyor”, “En ufak şeylere bile kolayca alınıyorum” bu cümleler size de tanıdık geldi mi?

  Bazen duygularımız bizi ve ilişkilerimizi yönetir. Örneğin, bizi sinirlendiren ve hoşnut olmadığımız bir olay başımıza geldiğinde bunu öfkemizi karşı tarafa yansıtarak gösteririz. Belki karşımızdaki birey böyle tepki vereceğimizi bilemedi ya da sadece kendini ifade etmek istedi ama biz ona bu şansı sunmadık.

  giphy

  Duygularımızla karar verirken bu ihtimalleri göz ardı ederiz çünkü o an sadece istediklerimizin olmasını – bencilce- arzularız. Ancak her iletişimde olduğu gibi bu durumda da karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalı ve öfkenin ya da her ne duygu yaşanıyorsa onun kaynağına inmemiz gerekir.

  Böylece hem sağlıklı bir iletişim kurarız hem de duygularımızı karşı tarafa yansıtmadan önce düşünme ve analiz etme fırsatı elde ederiz. Bu da kontrol mekanizmamızı daha güçlü bir hale getirecektir.

  giphy

  Kendinizi ifade ederken sadece duygusal yönlerinize mi yer verirsiniz? Karşınızdaki bireyle iletişim kurarken onun da duygu ve isteklerini gözetir misiniz? Sizce bir ilişkide mantık mı yoksa duygular mı daha ağır basmalıdır? Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

  Duyguları Kontrol Edebilmek adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz