0
More

  HIIT ile Forma Girin

  HIIT ile Forma Girin. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar, yağ yakmayı hedefleyen ama çok da zamanı olmayanlar için idealdir. Etkisi kanıtlanmış bu tüyolarla burpee hareketinizden daha da fazla verim alacaksınız.

  HIIT ile Forma Girin

  Çok Çalışın ve HIIT ile Forma Girin

  Kendinizi yeteri kadar zorlamıyorsanız, eve dönmek sizin için daha iyi olacaktır. “Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlarla ideal sonuçlara ulaşmak için 15-30 saniye boyunca yüzde 90 ile 100 oranında efor harcamanız gerekiyor” diyor spor terapisti Barry Sigrist.

  Oksijensiz bir şekilde çalışarak laktik asit üretebilirsiniz, bu da size adrenalin salgılatır ve vücudunuzdaki yağı etkiler. Daha kısa çalışma periyotlarıyla tam performansa ulaşamazsınız. Hareketi daha uzun tutarsanız da formunuz bozulabilir.

  Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

  Antrenmanlardan tam olarak fayda alabilmeniz için interval sonrası dinlenmeniz gereklidir. 20 dakikalık bir antrenman için ortalama 30 saniye çalışıp 60 saniye kadar dinlenmek sizin için daha iyi olacaktır. Dinlenmeyi uzun tuttuğunuz zamanlarda, hile yapıyormuş hissine kapılıyorsanız endişelenmeyin.

  Sigrist “kaslarınızın oksijen ve glikojen seviyelerini korumak için buna ihtiyacı var” demektedir. Az dinlenmen yıkıcı olabilir ve kas dokunuza zarar verebilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki güçsüz veya zayıf olduğunuz için dinlenmiyorsunuz, güçlü kalmak için dinleniyorsunuz!

  HIIT Hataları

  Seviye Atlayın

  Daha ilk günden altın çalışma-dinlenme oranına herkes ulaşamayabilir. Kaslarınız daha çok oksijen istedikçe, dinlenirken kalp atış hızınız her geçen gün artacaktır. Sigrist “Dinlenme sürelerinizi tam performansta çalışabilmek için yetersiz bulabilirsiniz. Vücudunuzun tam olarak ne zaman hazır olduğunu öğrenmek için bir kalp atış monitörü edinin. Maksimum kalp atışınızın yüzde 65’i idealdir” demektedir.

  Test Sonuçları

  Yüksek tempolu interval antrenmanlarınızda, vücudunuz kaslarınıza enerji sağlamak için yağ depolarınızı değil, glikojen kullanır. Sigrist “Yüksek yoğunluklu interval antrenmanları, vücudunuzdaki yağın yakılması için kilit rol oynayan büyüme hormonunun ve testosteronun salınımını tetikler” demektedir.

  Daha iyi sonuçlar elde etmek için, antrenmanlarınıza burpee gibi hareketler ekleyerek bunları yapabildiğiniz kadar hızlı yapmak sizin için çok daha iyi olacaktır. Biraz sancılı bir süreç olacaktır ama etkili olacaktır ve hormonlarınızı devreye sokacaksınız.

  Antrenman Sonrası Aşırı Oksijen Tüketimi

  Sigrist “Kardiyonun aksine yüksek yoğunluklu interval antrenmanların büyüsü antrenmandan sonra ortaya çıkar. Vücudunuz oksijene aç bir durumdadır ve bu da antrenman sonrası aşırı oksijen tüketimine yol açar” demektedir.

  Basit bir dil ile açıklayacak olursak, siz durduktan saatler sonra bile vücudunuz kalori yakımına devam eder. Bu etkiyi artırmak sizin elinizde, daha aktif kalarak etkiyi katlayabilirsiniz. Antrenmanlarınızı eve gidip koltuğa yatmadan önce değil de işe gitmeden önce yapmak sizin açınızdan bir artı olacaktır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz