back to top
More

  Beden Dili ve Anlamları

  Beden Dili ve Anlamları. Konuşurken insanların beden diline hiç dikkat ettiniz mi? Beden dilini iyi anlayabilmek ve yorumlayabilmek, karşımızdaki insanları tanımamızda bize yardımcı olur. İşte, beden dili ve anlamları…

  Beden Dili ve Anlamları

  Beden Dili ve İletişim

  Karşılaştığımız insanlarda bıraktığımız ilk izlenim çok önemlidir. Örneğin; beden duruşumuz, göz teması kurmak, mimikler, başın kullanım şekli, ayakların kullanımı, aradaki mesafe ve oturmak için seçilen yer gibi faktörler karşımızdaki insana dair bize birçok izlenim verir.

  Yalnızca insanların beden diline bakarak kaygılı olup olmadıklarını, bir konu hakkında olumlu ya da olumsuz düşüncelerini algılayabiliriz. Peki, bunlar nasıl oluyor? Gelin, biraz inceleyelim.

  Beden dili yani sözsüz iletişim, insanın hislerinin dışa yansımasıdır. Bir bireyle İletişim kurarken; sözlü iletişimde verdiği yanıt ile sözsüz iletişimde verdiği yanıt arasında senkronizasyon bulunuyorsa, çoğunlukla beden dilinden alınan mesajlar doğru kabul edilir. Bunun nedeni, sözsüz iletişimin bilinçaltına hitap etmesi ve hafızamızda daha uzun süre yer almasıdır.

  İnsanlar, iletişimde sahte davranışlarda bulunabilir, size yalan söyleyebilir veya istedikleri bir konuda sizi ikna etmeye çalışabilirler. Sözcükleri kontrol etmek çoğunlukla kolaydır. Ancak beden dilini yönetmek ve mikro ifadeleri kontrol altında tutmak oldukça zordur. İletişimde kurulan hatalı argümanları, beden dili ele vermektedir.

  Beden Dili Neden Önemlidir?

  Hepimiz insanlarla iç içe yaşamaktayız. İş hayatımız ve kariyer alanımız, insanlarla kurduğumuz diyaloglara bağlı olarak gelişim gösterir. Bu yüzden başkaları üzerinde daimi bir olumlu etki bırakmak isteriz. Çünkü bu etki sayesinde hayat amaçlarımıza ulaşmamız daha kolay ve anlaşılır bir biçimde gerçekleşir.

  İnsanlarla etkili bir iletişim kurarken, onları iyi anlamak ve analiz edebilmek büyük bir önem arz eder. Hem iş hayatında hem de sosyal yaşantımızda bu olguyu sürekli taşırız. İnsanları anlamak için kurdukları sözlü ve sözsüz iletişimi iyi idrak etmeli ve karşımızdakinin bize karşı tutumu ve amacını iyi anlamalıyız. Beden dili işte bu yüzden çok önemlidir.

  Kim İletişim kurarken özgüvenli ve başarılı bir kişi izlenimini bırakmak istemez ki? Tabii ki her insan bunu gerçekleştirmek ve hedeflerine ulaşmak isteyecektir. Ancak kendimize şu soruyu yöneltmeliyiz; “kendi beden hareketlerimi yöneterek, sosyal hayata iyi uyum sağlayabiliyor muyum?”

  Beden Dili ve Anlamları

  Kollar iki yana açık ve yüz ifadesinde samimiyet

  giphy

  Bu iyi bir izlenimdir. Karşımızdaki kişinin bize karşı olumlu bir tutum sergilediğini ve hoş karşıladığını gösterir. Sözsüz iletişimde yer alan bu ifade, katılımı kolaylaştırır ve İletişim etkinliğini artırır.

  Kolları kavuşturmak ve donuk yüz ifadesi

  giphy

  Bu iyi bir izlenim değildir. Savunmaya geçildiğinde ve yalnız hissedildiğinde bu ifade beden dilimize yansır. İletişim için sağlıklı bir işaret değildir. Kolları kavuşturmak; hislerin, duyguların ve düşüncelerin sözsüz iletişimimize yansımasıdır. Karşı tarafın düşünceleriyle kendi düşüncelerimiz uyuşmadığında bu ifadeyle kendimizi gösteririz. Kolları kavuşturmanın bir diğer anlamı da kendini iletişime kapatmak ve karşı tarafı dinlemek istememek anlamını barındırır.

  Eğer eller göğüs kısmına yakın veya göğüste kavuşuyorsa bunun anlamı; senin söylediklerin benim için önemli değil, seninle daha fazla İletişim kurmak istemiyorumdur. Kollarımızı kavuşturduğumuzda, karşımızdaki insanla aramıza bir set çekmiş oluruz. Sözsüz iletişimde bu ifade, uzlaşma ve sağlıklı iletişim için olumlu değildir.

  Omuzlar ve kafa dik, eller yüzden uzak, göz temasının ve bedenin açık, anlaşılır olması (kendinden emin duruş) 

  giphy

  Güvenli bir beden duruşunu ve kendinden hoşnut olmayı simgeler. Sözsüz iletişimin bu argümanında kişi göz kontağı kurarak fikirlerini yansıtır. Özgüvenli bir izlenim bırakır. Çünkü birey kendinden emin, açık ve anlaşılır şekilde kendini ifade etmektedir. Sağlıklı bir iletişimin göstergesidir.

  Bu izlenimlere, Karşıdakini onaylama anlamında kafa sallamak, elleri yüzden uzak tutarak ve eller açık şekilde konuşmak eşlik eder. Alıcıya pozitif ve güven verici sinyaller verir.

  Bu kişiler konuşurken havaya değil, konuştukları kişiye doğrudan bakarlar. Gözler aynı zamanda duyguları da yansıttığından, alıcıya sakinlik, konuya ilginin artması ve güven hissini de teşvik eder.

  Saldırgan beden duruşu

  giphy

  Saldırgan ve gergin bir sözsüz iletişimde; göz bebekleri büyür, adrenalin seviyesi artar. Bu da nabzın hızlı atmasına neden olur. Kalp atışı hızlandığı için terleme ve stres gözlemlenir. Saldırgan potansiyele sahip bir beden duruşunda birey, burnundan değil yarı açık bir şekilde ağzından nefes alır. Ayrıca bu kişilerin omuz duruşları rahat değildir. Gergin oldukları için omzu daha sıkı bir şekilde gözlemleriz.

  Düşmana karşı daha büyük görünmek isteyen hayvanlar, tüylerini kabartarak korku dolu bir izlenim verirler. Bu insanlar için de geçerlidir. Tehlike anında saldırgan kişide elleri beline koyma hali gözlemlenir. Elleri bele koymanın bir diğer anlamı da, bel kısmındaki bıçak ve silaha daha kolay ulaşabilmektir. Eller genellikle bel bölgesinde veya o bölgeye yakın yerlerde gezinir. Ayrıca yumruk sıkmak da bir diğer gerginlik hareketidir.

  giphy

  Tehditkar ve saldırgan kişilerin ayakları da bize tanımlayıcı izlenim verebilir. Bu kişiler stres anında ayaklarını kontrol edemezler. Ya ayak sürekli hareket eder ya da baskın olan ayak diğerine göre daha önde gözlemlenir.

  Duygular beden dilimize nasıl yansıyor?

  1- Mutluluk

  giphy

  2- Üzüntü

  giphy

  3- Hayal kırıklığına uğramış

  giphy

  4- Şaşkın, hayretler içerisinde olmak

  giphy

  5- Nefret

  giphy

  6- Endişeli,stresli

  giphy

  7- Umursamayan bakış

  giphy

  8- Tiksinti, iğrenme

  giphy

  9- Umudunu kaybetmiş

  giphy

  10- Derin düşüncelere dalma

  giphy

  11- Utanmak

  giphy

  12- Ne yapacağını bilememe, çaresiz hissetme

  giphy

  13- Yalan söyleme eğilimi

  giphy

  14- Ceket ya da düğme ilikleme: reddetme

  giphy

  15- Heyecanlı bekleyiş

  giphy

  16- Üstünlük duruşu

  giphy

  17- Tırnak yemek: güvensizlik, kaygı ve stresin işaretidir.

  giphy

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz