0
More

  Aşırı Fedakarlık Nedir?

  Aşırı Fedakarlık Nedir? Bir amaç uğruna şahsi çıkarlarımızdan vazgeçtiğimiz zaman fedakarlık yapmış oluruz. Peki, aşırı fedakarlık nedir?

  Aşırı Fedakarlık Nedir?

  Ailemiz için fedakarlık yapmak, çocuğumuzun rahat etmesi için yaptığımız fedakarlıklar sağlıklı ve doğal bir durumdur. Karşımızdakine fedakarlık yaparken onun refahını düşünür, mutlu olması için elimizden geleni yaparız.

  Fedakarlık normal düzeyde yapıldığında, her iki tarafı da mutlu etme potansiyeline sahiptir. Ancak sınırların aşıldığı, bir tarafın aşırı rahatken diğer tarafın da büyük bir yük altında hissettiği zamanlarda, ilişkideki iletişim ve sevgi bağları azalabilir. Bunun nedeni birey aşırı fedakarlık yaptığından dolayı, bir süre sonra tükenmişlik sendromuna girebilir ve ilişkiden sıkılarak uzaklaşabilir.

  giphy

  Karşı taraf aşırı fedakarlığa alıştığında kolay kolay bundan vazgeçemez. Bu fedakarlık biçimi bireyi aynı zamanda hazıra alıştırır. Birey sorumluluk almak yerine her şeyi kurbana yıkma eğilimi gösterir.

  Bu yüzden fedakarlığın dozu iyi ayarlanmalıdır. Ne karşıdaki insanı değersiz hissettirmeli ne de aşırı fedakarlıktan dolayı ilişkiyi sarsma noktasına getirmemelidir.

  Her fedakarlık bir sorun değildir

  giphy

  Bazen karşımızdaki insanı mutlu etmek için çırpınırız. Onun iyiliğini düşünür ve ilişkinin sürdürülebilmesi için elimizden geleni yaparız. Bu normal bir durumdur. Ancak ilişki yalnızca tek tarafın hakimiyetine ve aynı tarafın sorumluluk alıp aşırı fedakarlık yapmasıyla sürdürülüyorsa, ortada bir problem olabilir.

  Bazı insanlar aşırı fedakarlık yapmadığında, diğer insanların onu sevmeyeceğini düşünür. Fedakarlık yapmadığı zaman kendini çaresiz ve mutsuz hisseder bu yüzden de davranışını engelleyemez.

  Sanki fedakarlık yapmadığı zaman sevdiklerini üzüyor ve hatta onlara zarar veriyormuş gibi hisseder. Bu takıntılı düşünceler yüzünden birey aşırı fedakarlık davranışından kurtulamaz. Bu durum, bireyin yaşamını olumsuz etkileyecektir.

  giphy

  Aşırı fedakarlıktan kurtulmanın ilk yolu, bu davranışın farkında olmaktan geçer. Size zarar veren, kendinizi kötü ve değersiz hissetmeye sebep olan fedakarlık hissiyatı çoğu zaman karşıdaki insanın değer bilmemesiyle sonuçlanır. Çünkü her şeyi siz yaptınız, bütün sorumlulukları üstlenerek karşı tarafa nefes almaya dahi izin vermediniz.

  Aşırı fedakarlığın bir diğer kötü yanı da, bunu eğer sürekli bir şekilde tekrarlıyor, mutlu olup olmayacağınızı hesaba katmadan gerçekleştiriyorsanız, insanlar bir süre sonra bunu sanki sizin göreviniz gibi algılar ve istediklerini yaptırmaya zorlar. Bu kimi zaman manipülasyon yoluyla ya da hayır diyemeyişinizden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

  Bir insana sürekli ve sınırsız olarak aşırı fedakarlıkta bulunduysanız, hayır dediğiniz zaman tepki almanız büyük olasılıkla gerçekleşecektir. Ancak her insanın sınırlarının olduğu ve iki tarafın da buna saygı ve anlayış çerçevesinde yaklaşması gerektiği unutulmamalıdır.

  Aşırı Fedakarlık Nedir? adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz