0
More

  Yaşam Enerjisi ve Stratejik Gücümüz

  Yaşam enerjisi ve stratejik gücümüz. Yaşadığımız toplumda her gün binlerce insanın yanından geçiyoruz. Gördüğümüz, karşılaştığımız insanlardan aldığımız yaşam enerjisi ile yolumuza devam ediyoruz. Yaşamda enerjimizi yükselten ve dibe düşüren insanlar vardır. Eğer stratejik olarak ayağa kalkmasını biliyorsak, enerjimizi emen tüm faktörlerin zararlı etkilerinden korunabiliriz.

  Yaşam Enerjisi ve Stratejik Gücümüz

  Kendi yarattığımız kalkanımız: Yaşam enerjisi ve iletişim şekillerimiz.

  Yaşam enerjimizin ruh sağlığımızı büyük oranda koruduğunu biliyor muydunuz? Ruh sağlığı etkilenmiş olan ve psikolojik rahatsızlıklara sahip olan kişilerde çoğu zaman yaşam enerjisi düşüktür. Bu düşüklüğün temelinde stratejik olarak kendimizi dışarıdan gelen zararlı etkilere karşı koruyamamak yatar.

  Örneğin; Dışarıda çok sık görüşmediğiniz ama bir araya geldiğiniz bir akrabanızla yan yanasınız. Karşınızdaki kişi size sürekli olumsuz düşünceler yüklüyor, sizi hem bedenen hem de psikolojik olarak yoruyorsa, bu kişi yaşam enerjinizin düşmesine neden olacaktır. Bunun gibi yaşam enerjinizi emen ve kendinizi kötü hissetmenize neden olan insanlar, kendi iç dinamiğinizde rastlantısal bozukluklara (duygudurum bozukluğu) sebep verebilir.

  Yaşam enerjimizin düşük olmasını tek bir nedene bağlamak son derece bencil bir davranış olacaktır. İnsan hem ruhsal olarak hem de bedenen kendisini yorgun hissedebilir. Örneğin çok su içmiyorsanız, yeterince hareket etmiyorsanız ve düzensiz besleniyorsanız yaşamsal enerjilerinizin çok yüksek bir seviyede olmasını beklemek, mantıksız bir davranış olacaktır.

  Yoğun iş temposunda çalışırken, tükenen enerjilerimizin nasıl toparlanacağını kestiremeyiz çoğu zaman. Modern çağın belki de en büyük etkilerinden biri, kişilere getirdiği inanılmaz boyutlardaki isteksizlik ve yaşamdan keyif alamamaktır.

  Özellikle genç kesimlerde bununla sıklıkla karşılaşmaktayız. Hiçbir şey yapmak istemeyen, sürekli tembellik yapmak isteyen bir sürü insan mevcuttur. Bu insanların yaşam enerjilerine bakacak olursak, birçoğu psikolojik olarak depresyon ve anksiyete eğiliminde olmaktadır. Bunun asıl sebebi kişinin hem bedenen hem de ruhen kendini yorgun hissetmesi ve yapacak bir şey bulamamasıdır.

  Yaşam enerjisi öyle güçlü bir etkendir ki, yan yana olmayı bırakın telefonla konuşurken bile etkilerini sezebilirsiniz. Ancak yaşam enerjisi her zaman düşük seviyelerde seyretmez. Bazı insanlarda genel olarak yüksek ve pozitif yönde ilerlemektedir. Bu kişiler hayata olumlu bir pencereden bakan, belirli amaçları olan ve diğer insanlara da bu doğrultuda güçlü enerjileri yükleyebilen insanlardır.

  İnsanın kişisel enerjisi hakkında bilinen en büyük gerçeklerden biri de, her insanın olumlu ya da olumsuz hangi enerjiye sahip oluyorsa olsun, bunu karşısındaki insana yansıtabilmesi hatta onu etkileyebilmesi söz konusudur. Örnek vermemiz gerekirse, pozitif düşünen ve yaşayan insanların çevresinde neden kötümser insanlar bulunmaz? Bunun tek bir sebebi var: Hangi enerjiye sahipsek, çevremizdeki insanları da buna göre belirliyoruz.

  Eğer iyi enerjileri bünyemizde barındırıyorsak, çevremize de güzellikleri çekeriz. Vücudumuz gün içerisinde yorulur ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden kendimizi şarj eder, yeni güne enerjimizi hazırlarız. Hayat enerjimizi gün içerisinde pek çok alanda pek çok sebeple kullanıp tüketiyoruz. Bu da gün sonunda kendimizi bitik bir halde bulmamıza neden olabiliyor.

  İnsanların beden diline, söylediklerine ve davranışlarına baktığımızda ortalama ne kadar bir yaşam enerjisine sahip olduğunu saptayabiliriz. Kaliteli bir yaşam enerjisinin sağlanabilmesi için, kişinin düzenli olarak uyuması ve kendine iyi bakması gerekir.

  Uyku düzeni bozuk olan insanların neden daha agresif olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi, uykudayken insanın enerjisi şarj olmaktadır. Ancak uyku düzenine dikkat etmeyen ya da sağlıksız uyku biçimine sahip olan insanlar diğer insanlara oranla daha sinirli, inatçı ve negatif enerjiyle dolup taşabiliyorlar.

  Kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden birisi de, yaşam enerjimizi düşüren insanlardan bir an önce uzaklaşmak ve bu insanları hayatımızın merkezine koymaktan kaçınmamızdır.

  Zihnini değiştirirsen hayatını değiştirebilirsin. / William James

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz