back to top
More

  Hipertrofi Nedir?

  Hipertrofi Nedir? Hipertrofi durumunda hücreler hacim olarak artış göstermeye başlamaktadır. Bu durumu açıklayacak olursak; kas büyümesinin başlıca sebebi fibrillerin artması değildir, çapının büyümesidir. Bu kelimeye yalın haliyle kassal büyüme olarak ifade edebiliriz. Hipertrofi doğal bir değişim ve adaptasyondur.

  Kaslar, değişen şartlara ve antrenmanlara karşı daha verimli çalışabilmek için hücresel düzeyde yanıt vermektedirler. Buna da hipertrofi denmektedir. Şartların değiştiği durumlarda doğal olarak gerileyebilir ve kaslar da normal oranda küçülmeye başlayabilir. Bu durum, kasların hipertofiyle güçlenmesi gibi uyum sağlamak için olması gereken değişimdir.

  Hipertrofi Nedir?

  Hipertrofi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

  Başlama süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak antrenman sonraki ilk 24 saat içinde başlayacağı ve antrenmanlara 4 gün ara verilmeden devam edildiği sürece devam edeceği söylenebilir. Hipertrofinin etkileri ilk 1 ay içerisinde gözle görülebilecek biçimde fark edilebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken ise; antrenmandan sonraki 2 güne yansıyan ve kaslardaki su miktarının artmasına bağlı olarak yaşanan şişkinlik durumunun hipertrofiyle karıştırılmaması gerektiğidir.

  Ne yapmak gerekir?

  Egzersize ara vermemek

  Kas büyümesi, yani hipertrofi için düzenli şekilde antrenman yapmak gerekmektedir. Vücudunuz ve genleriniz ne kadar iyi olursa olsun, spora uzun bir süre ara vermek kas kütlesinde ve güçte azalmaya neden olacaktır. Kasların küçülmesi 72 saat gibi kısa bir süre içerisinden olmaktadır. Kas gelişimini korumak için, vücudun her adelesini haftada en az 1 kere çalıştırmak gerekmektedir.

  Deadlift

  Deadliftin ne kadar etkili bir hareket olduğunu ve neredeyse vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırdığını ele alan bir yazımız bulunmaktadır. Dilerseniz yazımıza göz atarak, deadlift nedir ve nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

  Beslenme

  Kaslarınızı büyütebilmek için protein tüketmeniz gerekmektedir. Spordan önce veya sonra, amacınıza uygun bir ek takviye olarak protein tozu kullanabilirsiniz.

  Unutmayın sadece ağırlık kaldırarak hayal ettiğiniz vücuda kavuşamazsınız, sağlıklı bir beslenme olmadan hayal ettiğiniz vücut her zaman hayal olarak kalacaktır.

  Dinlenme süreleri

  Kaslarınızı büyütmek için her defasından sınırları zorlamanız gerekmektedir. Kaslar strese duyarlıdırlar ve antrenman esnasında ya da sonrasında kendilerini buna göre ayarlarlar. Kas gelişimini koruyabilmek için antrenman sırasında 45-60 saniye kadar dinlenmelisiniz. Antrenmanlarınız bu sayede daha verimli olacak ve spor salonunda boş vakit harcamamış olacaksınız.

  Hareketlerin olumlu ve olumsuz yanları

  Kasların gelişimi ve büyümesini sağlayabilmek için hareketlerin olumsuz yanlarından fayda çıkarmalısınız. Zirve noktaya geldiğinizde vazgeçmek yerine, daha fazla kasarak kaslarınızın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman kaslarınız genişleyecek ve daha fazla şişecektir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz