back to top
More

  Yalnızlık ve Depresyon

  Yalnızlık ve Depresyon. Her insanın kendini yalnız hissettiği zamanlar olmuştur. Bunun sebebi kimi zaman duygusal faktörler sebebiyle gerçekleşirken kimi zaman da bireyi depresyona itebilir. İşte, yalnızlık ve depresyon hakkında bilmeniz gerekenler…

  Yalnızlık ve Depresyon

  Yalnızlığın boyutu depresyona ulaşmadığı sürece çoğunlukla geçiştirilir. Yalnızlığa eşlik eden boşluk hissi, toplumdan soyutlanma, insanlara karşı paranoyaklık derecesinde güvensizlik, ikili ilişkilerde karşı tarafın bireyin ihtiyaç duyduğu ilgi ve ilişkiyi verip verememesi gibi konular önem arz eder.

  giphy

  Duygusal yalnızlığın en büyük problemlerinden birisi de yeni insanlarla tanışma ve ilişki kurma güçlüğüdür.

  Bu kişiler hem yalnızlıktan şikayet ederler hem de yeni ilişkiler kurmaktan çekinirler. Bazen durum tam tersi olarak da gerçekleşebilir. Örneğin, birey yalnızlığı benimsemiş ve buna alışarak yaşamını idame ettiriyorsa, yeni insanları hayatına dahil etmekte zorlanabilir.

  Aynı şekilde yine bir birey insanlardan zarar görmüş ve bu durum yakınları ya da güvendiği sosyal çevresinden gerçekleşmişse, yine insanlarla irtibat kurmada güçlük çekecektir.

  giphy

  Yalnızlık hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bazı insanlar buna oldukça alışkın oldukları halde bazılarıysa tek başına kalmaktan ve ilgisizlikten yakınırlar.

  Yalnızlık, normal sayılabilecek ve herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı bir durumdur. Ancak sonu depresyona gidiyor ve kişi kendini rahatsız edici düşüncelerden kurtaramıyorsa, uzman bir hekimden yardım alması önerilir.

  giphy

  Yalnız kaldığımızda daha güçlü birisine dönüşür müyüz?

  giphy

  Her insanın bazen inzivaya çekilmeye ihtiyacı vardır. Bu oldukça normal karşılanabilir durumdur. Kişinin kendine ve hobilerine vakit ayırması, hayatta vermiş olduğu kararları sorgulaması ve insanlardan uzaklaşma hissi yoğun olarak yaşanabilir.

  Ancak kişi bu halinden memnun ve kendini daha iyi hissediyorsa depresyonda olduğunu söyleyemeyiz. Depresyon durumunun gerçekleşmesi için yoğun bir boşluk hissi, insanlardan nefret etme, kimseyi görmek istememe, yaşamsal aktivitelerde değişiklik (yeme içme alışkanlıkları, kötü alışkanlıklar edinme) gibi faaliyetler gözlemlenir.

  giphy

  Yalnız başına kalmayı öğrendiğinizde, hayatın bütün sorumluluklarıyla da yüzleşirsiniz. Kontrol sadece sizin elinizdedir. Bir başkası sizin yerinize kararlar alamaz.

  giphy

  Bu süreçte kendinizi daha iyi tanır ve kimliğinizi daha iyi keşfetmeye başlarsınız. Kendinizi tanıdıkça, dışarıdaki insanları anlamanız çok daha kolay olacaktır. Bu sayede daha güçlü hissedebilirsiniz.

  Yаlnızlık kаdаr аrkаdаş cаnlısı bir bаşkа аrkаdаş dаhа bulаmаdım.  – Hеnry Dаvid Thorеаu 

  Yalnızlık ve Depresyon adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz