Testosteronu Arttıran 5 Besin

Testosteronu Arttıran 5 Besin. Testosteron vücut için pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonudur. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik performans, metabolizma ve kas kütlesinde etkilidir. Genel olarak, vücudunda fazla testosteron olan kişiler daha az olanlara göre daha atletik, kuvvetli ve daha kaslı bir yapıya sahiptirler.

20’li yaşların sonlarına doğru gelindiğinde testosteron seviyesi azalmaya başlıyor ve zamanla güçten düşüş başlıyor. Yağlanmaya müsait bir hale geliniyor, kas yapmakta zorluk çekmeye başlıyoruz. Testosteron oranını arttırmak için üretilen besin takviyeleri bulunmaktadır fakat bazı kişilere göre bunların herhangi bir amaca hizmet edilmediği düşünülmektedir.

Yaşlandıkça ve testosteron oranınız düşmeye başladığında testosteron seviyenizi doğal yollar ile doğru gıdalar tüketerek arttırabilirsiniz. Daha kuvvetli ve daha atletik olursunuz.

Testosteronu Arttıran 5 Besin

Yumurta

Yumurta hakkında uydurulan birçok yalan bilgi aksine, yumurta kolesterol seviyenizi yükseltmemektedir. Yumurta kötü kolesterolü (LDL) zararsız hale getirmektedir.

Yumurta testosteron seviyesini arttırmak için faydalıdır çünkü protein açısından çok zengin ve tam bir amino asit kaynağıdır. Protein ve amino asitler testosteron seviyesinin artmasına yardımcı olurlar. Ayrıcı yumurta testosteron üretimine yardımcı olan mineral ve vitaminleri barındırmaktadır.

Muz

Testosteron üretimi açısından ideal bir besindir. Muz bromelain enzimi, potasyum ve B vitaminlerini içermektedir. Bu besinler vücuttaki doğal testosteron üretiminde yardımcı olmaktadır.

Yağsız Kırmızı Et

Testosteron seviyesini arttırmak için et etkili besinlerden biridir. Protein ve amino asitler açısından çok zengin ve bildiğiniz gibi testosteron seviyesini arttırmak için önemli olan çinko ve demirden önemli oranda içermektedir. Kırmızı ette bulunan çinko, vücut tarafından en kolay absorbe edilen formdadır.

Karides

Karides vücuttaki doğal hormon seviyesini arttırmak için mükemmel bir besin kaynağıdır. Karidesin D vitaminiyle yüklü olması ve D vitamini de testosteron yenilenmesine yardımcı olması temel nedenlerinden biridir.

Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliğinin düşük testosteron seviyesiyle bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalar D vitamini açısından zengin gıdalar tüketenlerin testosteron seviyesinin birkaç hafta içinde yükseldiğini saptamıştır.

İstiridye

İstiridye doğal bir afrodizyak olarak kabul edilir ve bunun temel nedeni ise cinsel istek ve cinsel sağlık fonksiyonunda rol alan testosteron seviyesini arttırmasıdır.

En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Antrenman Programları 

antrenmanprogramii

Daha Fazla İçerik

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin