back to top
More

  Taurin Nedir?

  Taurin Nedir? Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler, taurin takviyesini duymuşlardır. Taurin; beyinde, kalp kasında, kemiklerde ve kan hücrelerinde yüksek oranda bulunan bir amino asittir.

  Taurin Nedir?

  İlk kez 1827 yılında Friedrich Tiedermann ve Leopold Gmelin tarafından bir boğanın safra kesesinden elde etmişlerdir.

  Vücutta üretilen bir amino asittir, besin yolu ile almak da mümkündür.

  Taurin hangi besinlerde bulunur?

  Süt ürünleri, yumurta, kırmızı et, balık, istiridye, kalamar taurin içeren besinlere örnektir.

  Taurin ne işe yarar?

  Taurin, kandaki mineral ve su dengesinin sağlanması için gereklidir. Vücudumuz tarafından üretiliyor olsa da A vitamini, çinko ve B6 vitamini eksikliği gibi durumlarda yeteri kadar üretilemeyebilmektedir. Taurin’in beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum dengesinin düzenlenmesinde de rol aldığı bilinmektedir. Fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklemektedir ve vücuttaki su ve tuz dengesini sağlamaktadır.

  Taurinin Faydaları

  • Zihinsel ve fiziksel fonksiyonların artmasını sağlamaktadır.
  • Unutkanlığın azalıp, fiziksel gücün artmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kalp kaslarını güçlendirerek, kalbin çalışmasını düzenlemektedir.
  • Taurin eksikliği, kötü kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Nedeni ise; taurin, kan hücrelerinde bulunarak damar yapısının bütünlüğüne destek olmaktadır.
  • Vücutta yeteri kadar bulunduğunda, kolesterol seviyesinin normal sınırlarında kalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Beyin fonksiyonlarını artırmaktadır. Eksikliği durumunda; alkolizm, dikkatsizlik, depresyon, hiperaktivite gibi problemler yaşanabilmektedir.
  • Beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum seviyelerinin dengelenmesini sağlaması, beyin ve sinir hastalıkları riskini azaltmaktadır.
  • Kemik gelişimini desteklemektedir ve kırıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

  Taurinin zararları

  Taurinin sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır. Vücudumuzda üretiliyor ve bazı besinler ile alınabilmektedir. Spor üzerinde olumlu etkilere sahip olması nedeni ile sporcular tarafından ek takviye olarak kullanılabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, kas içindeki su kaybını önleyen taurinin, bu etkisi nedeni ile dayanıklılığı ve performansı artırdığı gözlemlenmiştir.

  Taurin kullanımı güvenli olarak kabul edilmektedir. Vücudumuzda hali hazırda bulunan bir amino asittir. Örnek olarak; enerji içecekleri, taurin ile doludur. Ancak bunun yanında şeker oranı fazladır ve kafein oranı da oldukça yüksektir. Bunun sonucunda da gereksiz kalori alımına neden olmaktadırlar. Taurin kullanımından zarar görmemek için, diğer takviyelerde olduğu gibi belirlenen dozajda kullanması gerekmektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz