back to top
More

  Şınavın Faydaları

  Şınavın Faydaları. Şınav, İngilizcesi push-up olan yere paralel şekilde uzanıp kollar ile vücudu yukarı kaldırıp indirme şeklinde uygulanan kuvvet egzersizidir. Kondisyonunuzu artırmak ve form tutmak için yapabileceğiniz bir harekettir.

  Şınavın Faydaları

  Şınav, herkesin rahatlıkla uygulayabileceği etkili bir harekettir, sadece sporla uğraşanlara özel bir hareket değildir. Vücudun özellikle üst bölgesindeki kasları çalıştırır. Göğüs ve arka kol kaslarını geliştiren şınav, omuz kaslarına da yük bindirir. Göğüs kaslarının yanlarını kesmek ve arasını açmak için oldukça etkili bir harekettir.

  Ellerinizi, omuz genişliğinde, veya hafifçe daha geniş olacak şekilde, yere dayayarak, yüzükoyun yatın. Vücudunuzu düz tutarken, kollarınızı dirseklerinizden eğerek, vücudunuzu yere yaklaştırın. Kollarınızı dirseklerden düz konumuna getirerek, vücudunuzu tekrar yukarıya kaldırın. Bu iniş ve çıkışları devam ettirin.

  Doğru Şınav Nasıl Çekilir?

  Ellerinizi yere koyup omuz genişliğinde ya da hafiften daha geniş olacak şekilde yere dayayın, ayaklarınızı da parmak uçlarından kırarak sabitleyin. Vücudunuz sabit düz şekilde dururken kollarınızı dirseklerinizden kırarak yere doğru yaklaşın. Ardından dirseklerinizi tekrar düz hale getirerek vücudunuzu yukarı kaldırın. Belinizi düz tutmanız ve dirseklerinizi tam açıp kapamanız halinde nizami bir şınav çekmiş olacaksınız.

  Şınavda vücut ağırlığınızı kollarınız taşımalıdır. Vücudunuzu da daima düz olmalı, ayaktan kafanıza kadar düz bir çizgi var gibi düz durmalısınız. Her spor hareketinde olduğu gibi şınav çekerken de nefes çok önemlidir. Yukarı çıkarken nefes verip, aşağı inerken de nefes almalısınız. Zorlanırken nefes ver, inerken nefes al. Tüm hareketlerde uygulanması gerekir.

  Şınav Çekemiyorum Diyorsanız;

  Bu hareketi ne kadar sıklıkla yaparsanız şınav sayınız da o kadar artacaktır. Ayda 3-5 kere şınav çekip “şınav çekemiyorum” demeyin. Başlarda şınav çekmekte zorlanıyorsanız, ayaklarınızı uzatmak yerine dizlerinizi yere dayayıp o şekilde şınava başlayın.

  Neden Şınav?

  • Şınav en yaygın ve en basit hareketlerin başında gelmektedir. Şınav, göğüs başta olmak üzere aynı zamanda karın, kol ve omuz kaslarını geliştirmekte etkili bir harekettir.
  • Şınavı her yerde uygulayabilirsiniz. Spor salonlarına veya pahalı spor ekipmanlarına gerek duymaz.
  • Form kazanmanıza yardımcı olur.
  • Kasların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Göğüs kaslarına yandan güzel bir kavis oluşturur.
  • Göğsünüzde oluşan yağları eritmede önemli rol oynar.
  • Şınav, dünyaca ünlü otoriteler tarafından en kolay ve en etkili göğüs kası egzersizi seçilmiştir.
  • Şınav çekmek daha dinç bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
  • Gün içinde daha zinde ve daha güçlü olmanızı sağlar.
  • Pump etkisi yaratır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii